Bach Müzesi Bosehous Leipzig Avrupa

Bach Müzesi, Bosehous Leipzig (Avrupa)
Almanya’nın Saksonya Eyaleti’nde bulunan Leipzig, şehre gelenlere kültür ve sanat ile iç içe bir seyahat imkanı sağlıyor. Leipzig; kitapçılar, özgün sokaklar, müzeler ve müzikler ile tam bir kültür şehri. Leipzig kentinde yer alan en önemli turistik yerlerden biri Bosehous ismi ile anılan Bach Müzesi, sanatçının yaşamına dair önemli bilgiler veriyor.
Johann Sebastian Bach
Johann Sebastian Bach 1685-1750 yılları arasında yaşamış, müziğin ve armoni’nin en büyük ismi olarak bilinen, barok dönemin en önemli bestecisidir. Sanatçı, ömrünü Leipzig kentinde geçirmiş olduğundan, şehrin her noktasında kendisi hakkında fikir veren detaylara rastlamak mümkün. Müziğin matematikçisi olarak isimlendirilen Bach, küçük yaşlardan itibaren piyanodan orga çeşitli enstrümanlara hakim olarak yetişmiştir.
1700’lü yıllarda saray orkestrasında keman çalan sanatçı, neredeyse herkesin müzisyen olduğu bir aileden gelmektedir. Bu da büyük bir sanatçı olarak yetişmesinin en büyük etkenlerinden biridir. Derin bir tanrı inancına sahip olan sanatçı, eserlerinin büyük bir kısmında dini motifler kullanmıştır. Hayatı boyunca önemli eserler veren Bach, 1750 yılında hayata veda etmiştir.
Bach Müzesi
27 Yıl boyunca koro şefliği yaptığı St. Thomas Kilisesi, sanatçının evinin tam karşısında yer alıyor. Bu ev şu anda müze olarak misafirlerin ziyaretine açık durumdadır. Müzede Bach’a ait özel eşyalar, kullandığı enstrümanlar, aile ağacı, el yazısı ile yazılmış besteler gibi pek çok eşya sergileniyor. Sanatçı, geçirdiği bir rahatsızlık sonucu hayatının bir kısmını görme yetisi olmadan devam ettirdiği için müzede tüm belgeler Braille alfabesi ile sergilenmektedir. Müzede gezerken aynı zamanda eserler hakkında bilgi alabilmek adına misafirlere kulaklıklı sesli rehber eşlik ediyor. Sanatçının mezarı ve anıt heykeli St. Thomas Kilisesi’nde bulunuyor.