Ayakta Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Sedef hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Sedef hastalığı, ciltte bulunan ölü hücrelerin normalden daha fazla birikerek pul pul dökülmesi şeklinde ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır. Genellikle dirseklerde ve diz kapaklarında görülen bu hastalık vücudun her bölgesinde çıkabilmektedir. Ayakta sedef hastalığı, ayak tabanları, ayak bilekleri ve ayağın üst kısımlarında görülür. Ayak bölgesinde görülen bu hastalık, vücudun diğer yerlerindeki gibi kaşıntılı değildir, sadece pul pul dökülür. Şeker hastası ve obezite olanlarda genellikle ayaklarda görülür.

Ayakta Sedef Hastalığı Nedenleri

Vücut bağışıklık sistemi ile ilgili olan bu hastalık, sadece deride oluşurken iç organlara herhangi bir zararı yoktur. Ayaklarda görülen sedef hastalığı çevresel faktörler ve genetik yatkınlıktan kaynaklı olmaktadır. Ailede ayakta sedef hastalığı olanlarda aynı şekilde ayakta sedef sedef hastalığı görülme olasılığı vardır. Ayakları etkileyen şeker ve obezite gibi rahatsızlıklarda ayakta sedef hastalığı görülmektedir. Aşırı stres nedeniyle ayakta sedef hastalığı olma riski artmaktadır. Farklı nedenlerden dolayı kullanılan ilaçlar ayakta sedef hastalığını tetiklemektedir. Özellikle çocuklarda görülen enfeksiyonlarda sedef hastalığı görülmektedir. Her türlü travmaya açık olan ayaklarda, travmaya bağlı olarak sedef hastalığı oluşabilmektedir.

Ayakta Sedef Hastalığı Belirtileri

Vücudun her bölgesinde farklı belirtilerle ortaya çıkan sedef hastalığı, genellikle kırmızı ve pul pul dökülen deri şeklinde olmaktadır. Ayaklarda ve ellerde sert doku şeklinde ortaya çıkmaktadır. Ayakta sedef hastalığı belirtileri, ayak tabanının kırmızı, üst kısımlarının da beyaz ya da gri ve pul şeklinde oluşmaktadır. Bazı ayak sedefi hastalığında ayak tırnaklarında kalınlaşmalar olabilir. Ayrıca, ayak parmaklarındaki eklemlerde şişlik ve şişmeye bağlı olarak hareketsizlik ve ağrı oluşabilir. Cilt çok hassaslaşıp, dışarıdan gelen etkilerden çok çabuk etkilenmektedir.

Ayakta Sedef Hastalığı Tedavisi

Ayakta sedef hastalığı tedavisi için, öncelikle hastanın yaşına, geçmişine ve hastalığın ortaya çıkış sebebine bakılmalı ve tedavi ona göre uygulanmalıdır. Gerekli kontroller yapılıp sedef tanısı konulduktan sonra krem ve losyonlar ile tedaviye başlanır. Hastalık uygulanan bu tedavilere cevap vermez ise iğne ve ilaç tedavisi uygulanır. Sedef hastalığının tamamen ortadan kaldırılması için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ciltte oluşan kuruluğun önlenmesi için nemlendirici kremler kullanılır.

Ayakta Sedef Hastalığı Önleme Yolları

Ayakta sedef hastalığını önlemek için, ayakların uzun süre güneş ışığına maruz kalmaması sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, keseleme ve ağda gibi cildi tahriş edici işlemlerden uzak durulmalıdır. Sürekli ağrı kesici kullanmak ayakta sedef hastalığını tetikler. Sigara, alkol kullanımı da sedef hastalığını tetikleyen faktörlerdendir. Son olarak beslenme düzensizlikleri de ayakta sedef hastalığını arttırır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.