Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer

Ayak Kaşıntısı Nasıl Geçer?
Ayak kaşıntısı insanı oldukça rahatsız edici bir durum haline gelebilir. Bu kaşıntılar istemediğiniz bir anda toplum içinde gelerek bizi rahatsız eder. Ayak bakımı sağlığımız için oldukça önemli bir bakımdır. Bu kaşıntılar genellikle ayağın terlemesi üzerine ayağımızda mantar ve benzeri hastalıkların oluşmasıyla olur. Genellikle sıcak yaz aylarında oluşan terleme sonucunda oluşur.
Ayak Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?
· Bağışıklık sisteminin bazı yabancı maddelere karşı anormal tepkiler göstererek alerjik reaksiyonlar ayak kaşıntısına neden olabilir.
· Tinea pedis adlı bir mantar türü halk arasında ayak mantarı dediğiniz mantarlar ayağınızın kaşınmasına neden olabilir. Yaygın olarak ayak parmakları arasında birikip çoğalmaktadır. Bu mantar türünden korunmak için de ayaklarınızı temiz ve kuru tutmak çok önemlidir. Ayak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Ayak mantarının tedavisinde tropikal ilaçlar ağızdan alınan ilaçlarla doktor kontrolünde tedavi edilir.
· Ayak kaşıntısına gece ortada dolaşan tahtakuruları da neden olabilir. İnsanların kanını emerek beslenen bu canlılar deriye yapıştığı zaman çıkarılması zor olur ve profesyonel yardım isteyebilir. Tedavisi hidrokortizon ve oral anti histaminler ve topikal steroid kremleri kullanılarak tedavi edilir.
Aslında bunun gibi birçok neden sizin ayaklarınızın kaşınmasına neden olabilir.
Ayak Kaşıntısını Geçiren Önlemler Nelerdir?
· Öncelikle ayak kaşıntısından kurtulmak ve başlamadan önlemek için ilk tercihiniz ayakkabı seçiminiz olması gerekir. Cildinize hava aldıracak deri olan ayakkabılar tercih edilmeli ve ayakkabı değiştirme sürenizi kısaltılmalıdır.
· Her gün ayaklarınızı soğuk suyla sabunlayıp iyice kurulamalısınız. Kesinlikle ılık ve sıcak suyla ayak yıkanmamalıdır.
· Giydiğiniz çorapların naylon olmamasına dikkat etmelisiniz yani pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.
Bitkisel Çözümler:
· Bir bardak üzüm sirkesi ile bir tatlı kaşığı sinameki çayı koyun. Bu karışım kaşınan yerlere sabah akşam sürülür.
· Havuç suyunun kaşınan yerlere sürülmesi
· Kaşınan yerlere sarımsak dilimi veya sarımsak suyu koymak gibi uygulamalar ayak kaşıntısını giderir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.