Ayak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta bütün yükü taşıyan ayaklar topuk bölgesi, ön ayak ve orta ayak olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Bir nevi vücutta amortisör görevine sahip olan ayaklar ağırlığın vücuda eşit bir şekilde dağılmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla ayak sağlığı hem ayağın kendisi hem de yakınındaki organlar bakımından önem taşımaktadır. Ayakta herhangi bir hastalık meydana geldiğinde ihmal edilmemeli kısa süre içerisinde müdahale edilmelidir. Bu hastalıklar hakkında yeteri kadar bilgi edinilmelidir. Ayak hastalıkları kendi içerisinde nedenine ve yerleşim yerine göre iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

Yerleşim Bölgesine Göre Ayak Hastalıkları Nelerdir?

Yerleşim yerine göre ayak hastalıkları ayağın topuk, orta bölümü ve ön bölümü olmak üzere farklılık göstermektedir. Topuk bölümünde görülen hastalıklar aşil tendiniti, plantar fasit, yüzeysel aşil bursiti, topuk dikeni, subkalkaneal topuk ağrı sendromu ve ağrılı topuk yağ dokusu olarak bilinmektedir.

Topukta görülen hastalıklara kıyasla ayağın orta bölümünde görülen hastalıklar daha azdır. Bu hastalıklar medial ark zorlanması, posterior tibial tendon yetersizliği ve lisfrank eklem instabilitesi olarak geçmektedir. Ayağın ön bölümünde görülen hastalıklar ise metatarsalji ve baş parmak ya da küçük parmak deformiteleri olarak belirtilmektedir. Metatarsalji durumunda ayağın plantar kısmında metatar kemiğinde ağrı meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise ayakta tarak kemikleri arasında yaşanan sinir sıkışmaları olmaktadır.

Ayak Hastalıkları Ve Tedavisi

Ayakta görülen pek çok hastalık türü bulunmaktadır. Bunlar içerisinde en yaygın olanlardan biri kırıklardır. Özellikle ayak tarak kemiklerinde görülen bu durum ayağa alınan darbeler ya da travmalar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Ayakta görülen hastalıklar içerisinde gut hastalığı da yer almaktadır. Bu hastalık en fazla ayak baş parmağında görülmektedir. Sebebi ise genellikle genetik yatkınlık, beslenme, üratın vücuttan dışarı atılamaması gibi nedenler olmaktadır. Tedavi uygulanırken hastalığa neden olan etmenler incelenmekte ve ona bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi tercih edilmektedir.

Ayak hastalıkları içerisinde en yaygın görülenlerden biri de kronik ayak zorlanmasıdır. Genellikle ayak bileğinde görülen burkulmalar ya da bilekteki baların zarar görmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Eğer ayak bileğine yük verilemiyorsa, morarma ve şişlik fazla derecedeyse ya da zorlanma esnasında bilekten ses geldiyse mutlaka hiç vakit kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir. Doktor ayak bileğine atel tedavileri ya da breys uygularken bunun yanı sıra evde ayak bileğinin istirahatına de karar verebilir. Tedavi sürecinde doktor önerilerini eksiksiz yamak süreci hızlandırmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.