Avustralyadaki Kutsal Kaya Uluru Okyanusya

Avustralya’daki Kutsal Kaya: Uluru (Okyanusya)
Avustralya’nın sembollerinden biri olan ve kutsal kabul edilen Uluru yani Ayers Kayalıkları, Avustralya’da çorak, kurak bir bölgede tek başına heybetli bir şekilde ayakta duran kıpkızıl bir kayalık. Görenlerin şaşkınlığa düştüğü bu kayalıklar, oldukça uzun bir süreç ile oluşmuş. Milyonlarca sene boyunca esen rüzgarların getirdiği ve biriktirdiği kumların heybetli kaya kütlelerini aşındırarak oluşturduğu yaşlı kayalıklar, Avustralya yerlilerinden olan Aborjinler tarafından kutsal kabul edilmiş tarihi bir kayalık olarak karşımıza çıkıyor. Gün boyunca güneşin konumu ve yer değiştirmesiyle farklı renklere bürünen Ayers Kayalıları (Uluru) güneş doğduğu vakit turuncu, gün içinde kahverengi ve güneş batarken ise muhteşem bir kızıllık ile gözler önüne çıkıyor. Ziyaretçilerin hayran kaldığı ve farklı renklere bürünerek eşsiz bir görünüme sahip olan Ayers Kayalıkları, Avustralya’nın en çok bilinen ve ziyaret edilen bölgelerinden biri.
Kurak Bir Ovada Heybetli Kayalıklar
Kurak ve çorak bir bölgede tek başına güneşin altında yanan bir ateş gibi ayakta duran bu kayalıklar, 1870 senesi civarında William Rose ve Ernest Giles adındaki iki kaşif keşfederek bu güne kadar dünyadan izole halde bulunan muhteşem kayalıkları dünyaya sunarak birçok ziyaretçinin uğrak mekanı olmuş. Keşfedilmesinin ardından belli bir vakit sonra Güney Avustralya’nın başbakanı mevkiinde bulunan Sir Henry Ayers’in ismi bu heybetli ve muhteşem kayalıklara verilmiş.
Kutsal Sayılan Ayers Kayalıkları
Avustralya’da yer alan Alice Springs kasabası civarında yer alan ve bu kasabaya yaklaşık olarak 450 kilometre uzaklıkta bulunan Ayers Kayalıkları, bölgede bulunan Avustralya yerlilerinden Aborjin kabilesinin Anangu halkınca Uluru olarak isimlendirilmiş. Aborjinler uzun zaman boyunca bu kayalılara saygı duymuş, kutsal kabul etmiş. Aborjinlerce “gölgeli mekan” anlamında isimlendirilen kayalıklarda yer alan her detay onlar için kutsal sayılıyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.