ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır

ATM Üzerinden Para Transferi Nasıl Yapılır?
ATM’ler bankacılık sistemlerinde oldukça tercih edilen seçeneklerdir. Kişiler karşısında herhangi bir görevli olmadan tamamen bireysel şekilde bankacılık hizmetlerini gerçekleştirebilir. ATM sayesinde para yatırımı, para çekme, kredi kartı borcu ödeme, üniversite harçlarını yatırma gibi işlemler gerçekleştirilebilir. ATM’nin en çok işe yaradığı durumlardan biri de para transferidir. Eğer kişi kendinden uzak birine para göndermek istiyorsa, internet üzerinden yapmış olduğu alışverişlerde transfer yoluyla ödeme yapmak istiyorsa bu yolu kullanabilir. ATM üzerinden para transferi nasıl yapılır sorusu da bu yöntemi kullanacak kişilerin aklını kurcalar. Oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlemdir.
İşlemi Gerçekleştirmek İçin Uyulması Gerekilen Adımlar
Birkaç ATM anlaşmalı olması sebebiyle para transferleri esnasında ek ücret almaz. Ancak anlaşmalı değilse transfer esnasında on TL gibi küçük ücretler işlem ücreti adı altında alınabilir. ATM üzerinden para transferi nasıl yapılır sorusunun ilk cevabı da en yakın ATM’ye gidilmesidir. Kartlı veya kartsız yatırım yapılması mümkündür.
Eğer kartlı sistemle para yatırımı gerçekleştiriliyorsa para gönderme butonuna tıklatılır ve sonrasında TC kimlik numarası veya IBAN girilmelidir. Para hazneye yerleştirilir, yatırılan miktar tuşlanarak gönderilir. Kartsız işlem yapılacaksa da yine aynı adımlar izlenir, yalnızca öncesinde kartsız işlemler butonuna tıklanmalıdır. Her iki türlü de para transferi kolay şekilde gerçekleşir eğer kişi işlem ücreti ödemek istemiyorsa anlaşmalı ATM’den yollayabilir.
Transfer İşlemlerinde Geçerli Olan Kurallar
Uyulması gerekilen kurallar nelerdir gibi birçok soru kişinin aklını kurcalar. Para yatırma işlemi eğer acilse yatırım mutlaka öğleden önce yapılmalıdır. Çünkü öğleden sonra ve 17.00’den sonra yatırılan ücretler ertesi günün sabahında diğer hesaba geçer. Acil işlerde mutlaka dikkat edilmesi gerekilen bir noktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.