Asyanın En Fakir Ülkesi Olan Laos

Asya’nın En Fakir Ülkesi Olan Laos
Oldukça fazla sayıda filin yaşadığı bu fakir ülke ismini de ülke içinde yaşayan fillerden almış. “Bin Filin Ülkesi” manasına gelen Asya’nın en fakir ülkesi Laos, yaklaşık olarak 2000 den fazla file ev sahipliği yapıyor. Bir kara ülkesi olan bu fakir ülke Çin, Vietnam, Kamboçya, Myanmar ve Tayland ülkeleri arasında kalmış küçük bir ülke.
Denize kıyısı bulunmayan ve tahmini olarak 6.5 milyon nüfusu barındıran Laos ülkesi komşu ülkeleri kıyasla pek de turizm merkezi olamamış, turizme yatırım fazla yapılmamış ve tanıtılmamış bir ülke olmasıyla turistlerin uğrak alanlarından biri değil. Aslında oldukça güzel, doğal ve egzotik bir yaşam ve doğası bulunan ve binlerce file ev sahipliği yapan bu Asya ülkesi görülmeye değer bir ülke olarak karşımıza çıkıyor.
Dünyanın Sayılı Komünist Ülkelerinden Biri Olan Laos
Dünyada halen komünizm ile idare edilen sayılı ülke var. Laos da o ülkelerden biri. Sıkı bir yönetimin bulunduğu bu fakir ülke 1975 senesine kadar monarşi ile yönetiliyordu. Ardından komünist güçler tarafından mevcut sistem yıkılarak komünist bir iktidar Laos’u yönetmeye başladı. Sıkı ve disiplinli bir şekilde çalışan hükümet ülkeyi dış dünyadan ayırarak kendi kendine yaşamaya başladı.
Ama bu durum ülkede fakirliği doğurdu. Ülke dış ülkelerin ve uluslararası derneklerin yardımına muhtaç hale geldi. Gittikçe fakirleşen ve dış dünyaya sırtını çeviren Laos, ileriki yıllarda Çin ve Japonya gibi ülkelerden yardım almaya başladı. Çin ülkenin ulaşımına hızlı tren projesi ile katkıda bulundu. 2005 senesinden itibaren hükümet biraz daha ılıman bir politika izleyerek ülke ekonomisini ve borsayı açarak dış dünyaya açılmaya başladı.
Doğal Bir Ülke
Ülkenin büyük bir bölümü halen balta girmemiş ormanlardan oluşuyor. Yolları ise oldukça bozuk. Genel manada ülke geçimini tarımdan sağlıyor.