Asyada Bir Ada Ülkesi Bali

Asya’da Bir Ada Ülkesi Bali
Bali Endonezya’da bulunan Küçük Sunda adalarının batısında olan bir ada ülkesidir. Adanın yüz ölçümü 5. 561 kilometrekaredir. Bali adası düz bir yapıya sahiptir ve bu düz alanlara pirinç ekimi yapılıyor. Adada tropikal iklim hakimdir ve yıllık sıcaklık 26 derecenin altına düşmez. Adanın başlıca gelir kaynakları pirinç, mısır, hindistancevizi, kahve, çay, kakao ve tütünde yetiştirilir. Adada sığır ve domuz yetiştiriciliği de yapılır. Adanın küçük yerleşim merkezlerinde el sanatları da yapılır.
Bali Adasının Tarihi
Bali, 7. yüzyıl ve 13. yüzyıl arasında Endonezya’da egemen olan Sirivicaya imparatorluğunun dışında kalan bir ada ülkesidir. Doğu Cavayı yöneten kral 13. yüzyıl sonunda Bali adasını egemenliği altına aldı. 16. yüzyılda Müslümanlar adada hakimiyet süren krallığı yıktıktan sonra ülkede bulunan Müslüman halk adaya göç ederek adayı sanat ve din merkezi haline getirmişlerdir.
17. yüzyıl sonunda Bali adası 9 bağımsız prensliğe bölünmüştür. 1840 yılına kadar Avrupalılar adaya serbestçe girip çıkabilirdi. 1908 yılında ada Hollandalıların kesin olarak himayesi altına girdi. İkinci dünya savaşında Japonlar Cava’yı işgal etti ve adayı üs olarak kullandılar. Savaştan sonra Hollanda Bali’yi geri aldı ve Endonezya’ya bağlandı. 1950 yılında Endonezya’nın yönetim birimi haline geldi. Ada günümüzde Uzakdoğu’nun en önemli kültür merkezi haline gelmiştir.
Adada Gezilecek Yerler
Bali diğer tropik ülkeler gibi ıslak ve kuru mevsim yaşanır. Adayı ziyaret için en uygun zaman Nisan veya Ekim ayıdır. Eylül ve Şubat aylarında adada aniden sağanaklar yapabilir. Endonezya’dan farklı bir din yapısına sahip bir ada ülkesi olduğu için Bali insanları çoğunlukla Hindu dinini benimsemiş ve adada yaşayan insanların dini inançları sonucunda her evde tapınakları vardır ve bu adaya bu yüzden Tanrılar Adası denir. Ada tapınakları ile ünlüdür ve adaya gidildiğinde mutlaka dini tapınakları ziyaret edilmelidir. Uluwato tapınağı ve Tanah Lot tapınağı adanın başlıca tapınaklarıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.