Astım Atağı Nasıl Gelişir Neler Atağı Tetikler

Astım Atağı Nasıl Gelişir? Neler Atağı Tetikler?
Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz hava bronş adı verilen yapılar sayesinde akciğere iletilir. Çeşitli uyaranlar(sigara dumanı, soğuk hava vb.) sonucu bronşlar daralır ve kasılır. Bronşun daralıp, kasılması sonucu nefes vermek, nefes almanın aksine daha da zorlaşır. Bu olaylar nöbetler şeklinde ortaya çıkar. Buna geri dönüşümlü astım da denir.
Astım Belirtileri
Nefes darlığı, hırıltılı solunum
Zor çıkan balgam
Sürekli öksürük
Ev tozu akarlarına maruz kalma
Astım Atağı Nasıl Gelişir
Astım atağı geçirdiğinizde gelen hava akımı kısıtlanır. Bronşları saran kaslar kasılır, eğer iltihap varsa ödem oluşturarak nefes alma yolları tıkar. Bu olaylar astım ataklarını tetikler. Çocuklarda astım ise özellikle 6 yaşında geçici olarak görülebilir. Bu yaştaki çocuklarda düşük dozdaki ilaçlarda, fazla rahatsızlık vermeden hastalık kontrol altına alınabilir.
Astım Atağını Neler Tetikler
Sigara dumanı, ev hayvanları, çiçeklenme ve polenlerin dağıldığı bahar dönemleri, aşırı spor sonucu sarf edilen efor, hava kirliliği, üst solunum yolu enfeksiyonu.
Astım Tedavisi
Eğer astım geri dönüşü olmayan çok ileri safhaya girmediyse kontrol altına alınabilir bir hastalıktır. Hasta tedaviyi düzenli şekilde sürdürürse bu hastalık yaşamı olumsuz yönde etkileyecek aşamaya gelmez. Ancak düzensiz ve bilinçsiz tedavi bu hastalığın giderek ilerlemesi, astım ataklarının şiddetli bir şekilde artması boyutlarına ulaşabilir. Astım tedavisinde ilaçlar solunum yoluyla alınır ve bu ilaçlar iki grupta ele alınır.
Birinci grup ilaçlarda amaç hastayı rahatlatmaktır. Solunum yoluyla alınan bu ilaçlar astım ataklarının çıkması durumunda doktorun önerdiği şekilde kullanılır. Etkisini 1-2 dakika içerisinde gösteren ilaçlar nefes darlığını ve öksürüğü azaltır.
İkinci grup ilaçlarda amaç hastalığı tedavi etme ve kontrol altına almadır. Bu tür ilaçların çoğu vücuda solunum yoluyla alınmaz. Hastalığın bundan sonraki seyri ve yaşam kalitesi bu ilaçlar tarafında belirlenir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.