Aslan Şehri Singapur

Aslan Şehri Singapur
Singapur, dünyada az sayıda olan şehir devletlerden birisidir. Sıradan ve küçük bir ada olmasına rağmen dikkat çeken yüksek gökdelenleri vardır. Ayrıca dünyanın en işlek limanlardan biride Singapur’da mevcuttur. Güney Çin Denizine ve Hint Okyanusu’na yakın olması da etkilidir. Ülkenin bir diğer adları ise Aslan Şehri ve Bahçe Şehri olmak üzere adlandırılmıştır.
Singapur, tropikal iklime sahip olduğu için burada her mevsim sıcak geçer. Uzun bir zaman İngiliz hakimiyetinde kalan Singapur, 1819 yılında koloni halinde Doğu Hindistan Şirketi tarafından kurulmuştur. 1965 yılında İngiliz sömürgesinden ayrılmış ve Malezya’yla beraber bağımsız bir devlet olmuştur. Tarım arazilerinde ve doğal kaynaklar nedeniyle yoksunluk çeken ülke büyük problemler atlatmıştır.
Singapur’un Lezzetleri
Hint ve Çin mutfağından esinlenen Singapur mutfağı Müslümanların damak zevkine göredir. Üç kültüründe bir araya geldiği, Çin usulü pişirme teknikleriyle Malay ve Hint mutfağına ait malzemeler kullanılır. Çay ve kahveler bu şehirde yerel isimlerle adlandırılır. Kahve için kopi; Sütlü kahve için kopi-c; Sütlü ve şekersiz kahve için kopi-kosong kullanılır. Çay içinde aynı terimler geçerlidir. Sütlü ve şekerli çay için teh; Bol sütlü çay için teh-c; Sütlü ve şekersiz çay için teh-kosong kullanılır. Singapur’un en bilindik içkiler arasında olan Singapur Sling 1900’lu yılların başında Singapur’un ünlü Raffles Hotel’inde bulunan Long Bar’da Ngiam Jong Boon tarafından hazırlanmıştır.
Dini İnanç
Dini inanç çeşitliliği artan bu ülke bkr çok farklı ırklara ev sahipliği yapmıştır. Halkın bir bölümü Çinli olduğu için Konfüçyüsçü, Budist, Hristiyan ve Taoist diye ayrılırken, Müslümanlığı benimseyenler ise Malaylardır. Halkın %17’si herhangi bir dine inanmayanlardır.
Singapur Kültürü
Okuma-yazma oranı yüksek olan Singapur’da halkın %95,4’ü okur-yazardır. Nüfusun %65’i okula gidenlerdir. Kültürlü bir yapıya sahip olan ülkenin nüfusuna %75 Çinliler sahiptir. Geri kalan bölümünü ise Hindistan, Brunei, Malezya ve Japonyadan gelen insanlar oluşturur. Ülkede dini özgürlük vardır. %33’lük bölümü Budist ve geriye kalanları ise Hıristiyanlık ve İslam tanımlar. Farklı milletlerden olan bu insanlar Singapur’da uyum içinde yaşamaktadırlar.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.