Aşkın ve Şiirin Şehri Şiraz Ortadoğu

Aşkın ve Şiirin Şehri: Şiraz (Ortadoğu)
Şiraz, İran’ın önemli ticaret merkezi olmasının yanı sıra, tarihte dünyanın en romantik şehirlerinden biridir. Aşkın ve şiirin şehri: Şiraz (Ortadoğu) geçmişte bahçeler şehri, öğrenmenin şehri ve güller şehri olarak da anılmıştır. Pers İmparatorluğuna 2000 yıldan fazla ev sahipliği yapmış olan Şiraz, aynı zamanda şairler kentidir. Bunlar İran edebiyatının en önemli şairleri Şeyh Sadi-i Şirazi ve Hafız-ı Şirazi’dir. Bu önemli şairlerin gösterişli türbeleri de Şiraz’da bulunmaktadır. İran’da şiir, geçmişten beri değerli bir gelenektir. Burada şiir, okuma yazma bilmeyenlerin bile hayatındadır. Şiirlerdeki temalar genellikle aşk, şarap ve İslam’dır.
Şiraz, tarihte şaraplarıyla da ünlü bir şehirdir. Yapılan kazılarda 7000 yıllık şaraba dair kalıntılar bulunmuştur. Ancak İslam devriminden sonra şarap yasaklanarak, üzüm bağları tahrip edilmiştir. Şiraz’da bütün bunların yanında tarihi yerler ve İslam mimarisinden önemli eserler bulunmaktadır. Bu nedenle İran’ın en fazla turist çeken yerlerinden biridir.
Şiraz’da Gezilecek Yerler
Persepolis: Burası turistlerin Şiraz’a gelmesinin başlıca sebeplerinden biridir. Ancak antik kent doğal nedenler ve eski zamanlarda yağmalanmasından dolayı zarar görmüştür. Unesco tarafından koruma altına alınmıştır. Persepolis, Şiraz’ın 70 km kuzey doğusunda bulunmaktadır.
İrem Bahçesi: Cennet bahçesi anlamında olan bu yer, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Etrafı yüksek duvarlarla çevrili olan bu yer, geçmişte asillere özel bir bahçeymiş.
Vekil Çarşısı: Şiraz’ın en ünlü çarşısı olma özelliğine sahiptir. Zend mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu yer, yazın serin ve kışın da sıcaktır. Vekil çarşısının içerisinde el işleri, baharat, halı ve giyim satan dükkanlar bulunmaktadır.
Kerim Han Kalesi: 1766 yılında Kerim Han Zend tarafından inşa edilmiştir. Geçmişte bir ara askeri bir hapishane olarak da kullanılmış olan bu kale, şimdi ise halka açık bir müzedir.