Aşırı Kulak Çınlamasının Belirtileri İle Tedavisi

Kulak çınlaması, toplumun genelinde en sık görülen sağlık sorunlarından birisidir. Bazen basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, bazı durumlarda ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Belirli bir dereceye kadar normal olsa da, aşırı şekilde sürekli tekrarlayan kulak çınlamaları, ayrıntılı doktor muayenesi gerektirmektedir.

Aşırı Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulak çınlaması, kişinin tek veya çift kulağında görülebilen, zaman zaman kuş sesi ya da cırcır böceği sesine benzeyen tınlamalardır. Devamlı ve aşırı kulak çınlaması, farklı birçok sebepten kaynaklanabilir.

Kulak çınlaması, gürültülü ortamlarda fazla kalmak ve yüksek sesle müzik dinlemek gibi basit sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, kansızlık, damar tıkanıklığı, baş ve boyun bölgesine alınan darbeler, beyin tümörleri, nörolojik birtakım hastalıklar, hormon değişiklikleri, kulak zarının zarar görmesi, herhangi bir neden bağlı olarak oluşan işitme kaybı, sinüzit, orta kulak iltihabı ve alerjik hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Halk arasında kulak çınlaması şikayetiyle doktora başvuranların muayenesi sonucu en sık karşılaşılan neden, gürültü, orta kulak iltihabı ve sinüzit olsa da, çınlamanın devamlılığı ve şiddeti, sebebinin teşhis edilmesinde önemli rol oynamaktadır. Eğer çınlamanın şiddeti aşırı şekildeyse ve sürekli olarak tekrarlıyorsa, mutlaka bir KBB doktoruna görünülmelidir.

Aşırı Kulak Çınlamasının Belirtileri

Günümüzde, cep telefonu kullanımının giderek yaygınlaşması, başta kulak hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa sebep olmaktadır. Cep telefonlarıyla uzun süre konuşmak veya kulaklıkla yüksek sesle belirli bir süre müzik dinlemek de, kulak çınlamasına sebep olabilir.

Kulak çınlaması, sebebine göre farklı belirtiler de gösterebilir. Orta kulak iltihabı ve alerjik hastalıklara bağlı olarak oluşan çınlama, ağrılı şekilde ortaya çıkabilir. Nörolojik hastalıklar veya damar hastalıklarına bağlı olarak oluşan çınlama, baş dönmesiyle birlikte görülebilir.

Aşırı Kulak Çınlamasının Tedavisi

Her hastalığın olduğu gibi, aşırı kulak çınlamasının tedavisi için de öncelikle altta yatan sebebin bilinmesi gerekir. Bunun için, çınlamanın şiddeti ve süresi takip edilmeli, uzun süren çınlamalara baş dönmesi, dikkat kaybı ve ağrı da eşlik ediyorsa bir sağlık kuruluşunun KBB bölümüne başvurulmalıdır.

Hastalığın sebebinin bilinmesi, tedavi sürecini kolaylaştırır. Aşırı kulak çınlamasının tedavisi genelde olumlu şekilde yapılabilmektedir. Öncelikle, hastaya işitme kaybı testi yapılır, sonrasında çeşitli testlerle hastalığın sebebi belirlenir. Çınlamanın giderilmesi için, öncelikle sebebi olan hastalık tedavi edilmelidir. Kulak çınlamasının çok ciddi bir sebebi yoksa, hastanın günlük yaşam düzeninde yapacağı bazı değişikliklerle kısa sürede tedavisi yapılabilir ve normal yaşantısına dönüşü sağlanabilir. Gürültülü ortamlardan uzak durmak, alkol, sigara ve kafeinli içeceklerden fazla kullanmamak gibi yöntemler, kulak çınlamasının doğal tedavisini sağlayacak yöntemlerdir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.