Aşırı Kulak Ağrının Belirtileri ve Tedavisi

Kulak ağrısı, bazen kendinde oluşan bazen de diğer organlarda oluşan bazı rahatsızlıklardan kaynaklanabilen bir ağrıdır. Sebebine göre şiddeti de farklıdır. Daha çok, enfeksiyonel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kulak ağrısı, bazı durumlarda kişinin özel ve sosyal yaşamından soyutlanmasına sebep olacak kadar şiddetli olabilir. Aşırı kulak ağrısı, farklı sebeplere bağlı olarak oluşabileceği gibi, belirtileri ve tedavi yöntemleri de farklıdır.

Aşırı Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrısı, iç kulak, orta kulak veya dış kulakta görülebilir. Dış kulak mantarı, şiddetli ağrıya ve kaşıntıya sebep olan hastalıklardan birisidir. Kıl kökü iltihaplanması, kulak enfeksiyonlarının temelinde yatan sebep olmakla birlikte, giderek yayılmasından dolayı aşırı ağrıya sebep olur. Kulak kiri, aşırı kulak ağrısı şikayetiyle doktora başvuranların çoğuna koyulan teşhistir. Kulak zarında veya dış kulakta travma oluşması, şiddeti giderek artan bir kulak ağrısının sebebidir. İltihaplanma ve dış kulakta tümör oluşumu da, aşırı kulak ağrısının nedenleri arasında bulunmaktadır.

Aşırı Kulak Ağrısının Belirtileri

Kulak ağrısı, özellikle de aşırı kulak ağrısı, kişinin tüm yaşamını alt üst edecek derecede rahatsızlık verici bir ağrı türüdür. Genelde çocuklarda görülse de, yetişkinlerde görülme sıklığı da bir hayli fazladır. Bazen tek kulakta görülen ağrı, bazen iki kulakta birden ortaya çıkabilir. Ağrıya, akıntı, kaşıntı, işitme kaybı, baş dönmesi, tıkanıklık, uğultu, huzursuzluk ve çınlama gibi belirtiler de eşlik edebilir. Ağrının nedeni ve nedenine göre uygun şekilde tedavi edilebilmesi için, mutlaka bir KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Aşırı Kulak Ağrısının Tedavisi

Halk arasında, kulak ağrısının en sık karşılaşılan nedeni, iltihaplanmadır. İltihaplanma, hem iç kulak hem orta kulak hem de dış kulakta görülebilir. Ağrının tedavisi, nedenine göre yapılır. Enfeksiyon kaynaklı ağrıların tedavisinde antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlardan yardım alınır. İlaçların düzenli olarak kullanımı, bir süre sonra şikayetlerin azalmasını sağlamaktadır. Eğer, kulak kiri kaynaklı bir ağrı yaşanıyorsa kiri yumuşatmak için damla verilir ve sonrasında kulak temizlenir. Ağrının ortaya çıkmasına neden olan durum ortadan kaldırılırsa, ağrı zaten kendiliğinden kesilecektir.

Aşırı kulak ağrısının tedavisi bir iki hafta sürse de, doktorun verdiği ilaçların ilk dozu alındıktan sonra, ağrı ile beraberindeki belirtilerin azalmaya başladığı gözlenir. Eğer ilaçlar düzenli şekilde kullanılırsa, kulak ağrısı, etkili şekilde tedavi edilmiş olur.

Aşırı kulak ağrısı, bazı durumlarda tümör ve farklı organlarda oluşan kanser benzeri tehlikeli hastalıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabileceğinden, tedavi şekli ve süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.