Ashıkaga Flower Park Japonya, Asya

Japon kültüründe çiçekler ve ağaçların hayata dair, yaşam, ölüm, bereket gibi farklı durumları sembolize ettiği düşünülür ve bu nedenle Japonya’da çok sayıda çiçek bahçesi ve doğal park mevcuttur. Bunların en popüler olanlarından Ashikaga Çiçek Parkı, dünyada mor salkım çiçekleri ile adından söz ettirse de farklı türlerde onlarca çiçeği bünyesinde barındırıyor. Parkın içinde yaklaşık 350 çeşit çiçek bulunuyor. Kış mevsiminde çiçekler olmadığı için parkı bahar döneminde ziyaret etmek daha doğru olacaktır.

Tokyo’dan yaklaşık 100 km mesafede, Japonya’nın Tochigi bölgesine bağı Ashikaga şehrinde bulunan bu muazzam çiçek bahçesi, her yıl Dünya’nın dört bir yanından gelen yüzlerce misafiri ağırlıyor.

144 Yıllık Mor Salkım Ağacı

Hızlı büyüyen ve hızlı gelişme gösteren mor salkım ağaçları sarmaşık ailesine mensuptur ve Latincede Wisteria sinensis, Japonca’da ise Fuji adı ile bilinir. Ömürleri oldukça uzun olan mor salkım ağaçlarının en uzun yaşayanlarından biri olan 144 yaşındaki mor salkım ağacı, Ashikaga Çiçek Parkın’da ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor. 1990 metrekarelik bir alanı kaplayan ağacın, 1870 yılından beri ayakta olduğu biliniyor. Adeta pembe ve mor renklerle boyanmış bir gökyüzüne bakıyor hissi veren ağaç şu anda Japonya’nın en büyük ağacı olma özelliğini koruyor.

Wisteria Festivali

Japonya deyince akla gelen etkinliklerin başında çiçek festivalleri gelir. Kiraz çiçeği festivali gibi Wisteria Festivali de her yıl büyük bir coşku ve görsel şölen ile kutlanıyor. Festival, adını Japonya’da kültür mirası olarak kabul edilen Wisteria ağaçlarından alır. Ashikaga Parkı’nda düzenlenen Wisteria Festivali, baharı karşılamak için Nisan Mayıs ayları arasında düzenleniyor. Festivalde çeşitli ağaç türlerinin yanında Japon Bahçe Sanatına dair etkileyici izler de görmek mümkün.