Asgari Ödeme Yapmak Mantıklı Mı

Asgari Ödeme Yapmak Mantıklı Mı?
Kredi kartı bankaların müşterilerine verdiği bir bankacılık ürünüdür. Fiziki olarak, pos cihazı bulunan alışverişlerde paraya alternatif kullanıldığı gibi altyapısı olan internet sitelerinde de kolaylıkla kullanılabilir. Bazı bankaların anlaşmalı iş yerlerinde vade farksız taksit seçeneği sunması kredi kartlarının en çok tercih edilme sebeplerinden biridir. Hesap kesim tarihine kadar yapılan harcamaların tamamının tek seferde ya da taksitler halinde ödenmesi sistemine dayalıdır.
Hesap Özeti Borcu Nedir?
Hesap özeti borcu, müşterinin hesap kesim tarihine kadar kredi kartından yaptığı harcamaları gösteren banka borcudur. Bu borcun ödenmesi ve ya ödenmemesi müşterinin kredi puanını etkiler.
Asgari Ödeme Tutarı Nedir?
Hesap özeti borcunda belirtilen bu tutar müşterinin kredi kartını kullanmaya devam edebilmesi için bankaya ödemesi gereken minimum ödeme tutarını gösterir. Müşteri hesap özeti borcunun tamamı yerine asgari ödeme tutarını ödemeyi tercih ederse hesap özeti borcunun kalan kısmına, bankanın belirlediği faiz oranı işlemeye başlar. Müşteri asgari ödeme tutarını ödemezse kredi kartı kısıtlanabilir. Ayrıca ödenmeyen bu tutar müşterinin, kredi puanının düşmesine de sebep olur. Müşteri hesap özeti borcunu herhangi bir sebepten ötürü ödeyemiyorsa, asgari ödeme tutarını ödemesi mantıklıdır.
Kredi Kartı Borcuna Yasal Takip Uygulanır Mı?
Banka kredi kartını, müşterisinin gelirine göre bir limitle verir. Kredi kartı kullanılırken borç olarak kullanıldığı unutulmamalıdır. Zamanında ödenemeyen kredi kartı borcu müşterinin kredi puanını düşürür. Üç dönem asgari ödeme tutarı ödenmediği takdirde ise (bankalara göre değişiklik gösterebilir) müşteri için yasal takip başlayabilir. Böyle bir durumla karşılaşan müşterilerin bankalarla olan ilişkileri bozulabilir. Ayrıca borç yasal takip süresinde ödense bile müşterilerin bankalardan kredi kullanması ihtimali zorlaşır. Özellikle bankaların üniversite öğrencileri müşterileri için kullandırdığı kredi kartları bilgi ve tecrübe eksikliğinden kaynaklı sorunlar ortaya çıkarabilir.