Arno Valley Otel Mustafa paşa

Arno Valley Otel, Mustafa paşa
Tarih ve doğanın buluştuğu bu Kapadokya’da, Güneş’in Kenti olarak bilinen Sinasos, haritada görebileceğimiz Mustafa paşa, bu alanın en güzel yerlerinden biridir. Tarihe tanık olan eski ev olan Mustafa Paşa, 1924’te değişimin bir parçası olarak Jerveni bölgesine gönderilen Kıbrıslı Rumlardan kalan evlerin mimari dokusuna, dayanıklılığa ve sanatsal mirasına maruz kalmaktadır. Bugün, Bu evler butikler gibi hizmet vermektedir.
Daha önce Sinasos olarak bilinen Mustafa paşa, Kapadokya’nın ortasında Ürgüp’e bağlı ve buradan 6 km uzaklıktadır. Yunanlılar ve Türkler Osmanlı döneminden beri burada yaşıyorlardı. Kapadokya’nın el değmemiş ve doğal bir şehir olan Ürgüp’teki Mustafa Paşa’da bulunan Arno Vadisi Hotel, samimi ve eğlenceli bir aile ortamı olarak ağırlanacak hoş bir ortam sunuyor. Onları Mart ayında (2015) ziyaret ettim ve ev yapımı hamur işlerinden lezzetli çaylarını aldım.
Arno Valley Otel Doğa Koşullarına Uygun
Otel, açık doğa ve doğa yürüyüşleri önündeki binaların çok güzel bir konumdadır, öncüye ulaşmak kolaydır. Otelin mağara odası (cave hotel) yok, ancak resepsiyonda bu özellik var. Bahçelerin dokusu için uygun kesme taştan yapılmış ve dinlenebileceğiniz şekilde tasarlanmış 25 taş oda ile hizmet vermektedir. Kendi çiftliklerinizdeki ve yerin atmosferinde organik yetiştirilen gıdalarla hazırlanan ev-pişmiş gıdalardan memnun kalacağınızı düşünüyorum.
Ürgüp’ün merkezine 5 km mesafede bulunan Arno Valley Hotel, Sinasos Kiliseleri’ni ve Kapadokya’nın tarihi bölgelerini keşfetmek için elverişli bir konuma sahiptir. Ayrıca, Erciyes Kayak Merkezi sadece 1 saat uzaklıktadır.
Arno Valley Otel – Geniş Bir Coğrafya içeresinde
Kapadokya geniş bir coğrafyaya yayılıyor ve bu bölgede yerleştiğiniz yerden birçoğu görmek için birkaç mil yapmanız gerekiyor. Bu sebeple ekonomik konaklama isteyenler, geçmişte Yunanlıların evlerinin dönüştürüldüğü Mustafa paşayı tercih edebilir.
Rum evleri ve taş işçiliği ile ünlü olan, sakin, huzurlu ve doğa ile ilgili hiçbir şeyi kaybetmemiş olan bu köyde, farklı isimler kullanılıyorsa ve gelenekler nesilden nesile aktarıldığı takdirde bugün hala ulaşılmakta olan arazinin bazı gelenekleri yerine getiriliyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.