Arnavutlukun En Güzel Yerlerinden Kruja Avrupa

Arnavutluk’un En Güzel Yerlerinden: Kruja (Avrupa)
Avrupa’da yer alan Arnavutluk’un en güzel, nadide ve tarihi yerlerinden bir olan Kruja kasabası, oldukça hoş ve dinlendirici bir yapıya ve ilgi çekici bir tarihe ev sahipliği yapıyor. Eskiden Osmanlı döneminde Akçahisar ismi ile bilinen bu nadide tarihi Kruja kasabası, Arnavutluk’un başkenti olan Tiran’ın yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta kuzey tarafında, Kruya Dağlarının batı kesimindeki eteklerinde bir yamacın mevkiinde bulunan tarihi bir kasaba.
Osmanlı Döneminden Günümüze Kalan Tarihi Bir Kasaba
Yaklaşık olarak 500 sene Osmanlı idaresinde bulunan Arnavutluk’un bu tarihi kasabası, Osmanlı idaresinden ayrılan son topraktı. Arnavutluk 1190 senesi civarında kurulmuş ve 1415 senesinde ise Osmanlı’nın Akçahisar’ı fethetmesiyle Arnavutluk Osmanlı idaresine girmiş. Halen Osmanlı’dan kalan birçok kalıntı, yapı ve tarihi yerlerin bulunduğu bu nadide kasaba oldukça tanıdık gelebilecek bir yerleşim yeri olarak karşımıza çıkıyor.
Osmanlı Döneminden Bir Kale: Kruja Kalesi
1415 senesinde Osmanlı döneminde ele geçirilen Akçahisar, dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından fethedilmiş. Tarihi Akçahisar Kalesi mevkiinde yerleşen Osmanlı idaresi bu bölgeye birçok yapı inşa ettirmiş. Kalenin bulunduğu bölgede Fatih Cami inşa ettirilmiş. Yaklaşık olarak 800 metre uzunlukta bir bölgeye yapılmış kale surlarla çevrili ve büyüklüğüne bakacak olursak o dönemde birçok insanın bu kaleye yerleştiği ve yaşadığı anlaşılabilir. Arnavut milliyetçiliğinin en büyük göstergelerinden biri olan Kruja Kalesi günümüzde müze olarak gezilip görülen tarihi bir yapı.
Tarihi Kruja’da Bir Tekke
Tarihi kasabada bir bektaşi tekkesi de yer alıyor. Sarı Saltuk Dede’nin öncülüğünde inşa ettirilen bu tekke, Bektaşi tarikatı için de önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Bu tekke Balkanlar’da Müslümanlığın ilerlemesi ve yayılmasında da etkin bir rol oynamış.