Arnavutluk Hakkında

Arnavutluk Hakkında
Arnavutluk kuzeyinde Karadağ’la, doğuda Makedonya, güneyde Yunanistan ile çevrili bir ülkedir. Batıda Adriyatik denizine kıyısı bulunur. Ülkede Müslüman halk çoğunluktadır yanı sıra Hıristiyan ve Ortodoks dinlerine mensup insanlarda yaşamaktadır. Ülkenin bazı yörelerinde farklı dinlerle evlilik yasal zorunlu hale getirilmiştir. Ülkede altyapı sorunu oldukça fazladır. Ulaşım oldukça ucuz ve bisiklet kullananlara yolda dikkat edilir ve Arnavutluk manzarasını tren yolculuğu yaparak seyredebilirsiniz.
Arnavutluk’a Nasıl Gidilir
Hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlanır. ilk tercih hava yoludur, 1, 5 saatlik uçuş ile ülkeye varılır. Arnavutluk ülkesine giriş için vize istenmektedir. Uzakdoğu ülkelerine gidişte mecbur olduğu gibi herhangi bir aşılama yapılması gerekmiyor.
Arnavutluk’ta Nereleri Gezilmeli
Ülkenin başkenti olan Dajti dağının eteğine kurulmuş olan Tiran ilk gezilecek yerdir. Tiran’da İskender Bey heykeli, Ethem Bey cami ve saat kulesi görülmesi gereken ilk eserlerdir. En önemli caddesi olan Vatan Şehitleri caddesinde Tiran üniversitesi, parlamento yer alıyor.
Tiran’da önemli olan Lana nehrinin kıyısında Osmanlı kalesinin kalıntıları görülebiliyor. Arnavutluk tarihini yansıtan Milli tarih müzesi gezilmesi gereken bir diğer önemli yerdir. Müze girişindeki mozaiklerde ülke için önemli olan kişilerin tasvirleri yer alıyor. Elbasan, Osmanlı’dan kalan yapıyı korumuş bir yerdir. Ülkenin en kalabalık ve sessiz şehirlerinden biridir. Namazgah cami ve Nazire cami Elbasan’da Osmanlı döneminde yapılmış olan önemli eserler arasında yer alır.
Elbasan’da Osmanlı tarihini yansıtan birçok önemli eser vardır ve hepsi ziyaret edilmelidir. Ayrıca Elbasanda meşhur olan yemekleri Elbasan tava mutlaka yenilmelidir. Bir diğer gezilecek yer aslıda Türkiye’deki Safranbolu’ya eşdeğer durumdaki Berat’tır. Berat’ta ortadan osumi nehri geçiyor ve bir yakasında Müslüman mahalle diğer bir yakasında Hristiyan mahalle yer alıyor. Kurşunlu cami ve Hünkar cami gezilmesi gereken Osmanlı eserleridir. Berat’ta Kutsal Üçlü kilisesi adında bir kilisede bulunuyor.