Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılır?
Özellikle yaz aylarında en sık karşılaşılan, deyim yerindeyse “görünmez kaza” olaylarının başında arı sokması gelir. Bahçede çalışırken, piknik yaparken hiç beklenmedik bir anda karşılaşılan bir durum. Arı sokması; kişinin alerjik hastalığı yoksa eğer, çok da fazla zararlı bir durum değil. Fakat alerjik hastalıkları varsa, hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek doktora muayene olunması gerekir.
Arı Sokmasına Karşı Neler Yapılabilir?
Her şeyden önce; arı sokması durumunda, arının iğnesini sıkarak çıkarmayın. Bunun nedeni, iğnenin sıkarak çıkarılması durumunda, daha fazla arı zehrini vücuda sevk etmesi. Arı sokmasının tedavi yöntemlerinden birisi de amonyak. Bu durumlarda amonyak iki farklı şekilde kullanılabilir. Birincisi, arı sokmasının olduğu bölgeye sürülebilir, ikincisi bir bardak su içine 10-15 damla ilave edilerek içilebilir. Bunun dışında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da, arı sokması ağız, burun gibi önemli ve nefes almaya yarayan bölümlerde meydana gelmişse acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve tıbbi müdahale yaptırılmalıdır. Çünkü bu bölgelerin arı sokması sonucunda şişmesi durumunda, nefes alamama görülebilir.
Arı Sokmasına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir?
Hem ilk müdahalenin yapılması hem de bitkisel tedavi amacı için arı sokmasına iyi gelen bazı yöntemler var, bu yöntemler şunlardır;
Arı sokması görülen bölgeyi soğutmak
Sokulan bölgeye buz koymak veya soğuk su ile yıkamak faydalı olabilecek bir yöntem.
· Maydanoz
Bir demet maydanozu iyice dövüp, arının soktuğu bölgeye sarmak da uygulanabilecek bir başka yöntem.
· Sarımsak
Bir diş sarımsağı da ezerek, arının soktuğu bölgeye sürmek etkili yöntemlerden birisi.
· Lavanta Yağı
Arı zehrine karşı etkili olan bir yağ türüdür.
· Soğan
Sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezlerinden birisi olan soğan, arı sokmalarına karşı da etkili bir bitki. Soğanı ikiye bölüp, suyunu arının soktuğu bölgeye sürmek yeterli.
· Karbonat ve Su
Karbonat ve suyu karıştırıp, arının soktuğu bölgeye sürmek de yine etkili olan yöntemlerden birisi.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.