Arabistanlı Lawrence Hakkında Bilgi

Arabistanlı Lawrence Hakkında Bilgi
Ürdün’ün en büyük çölü olup, kızıl ve altın rengi kumlar arasından yükselen dağları içinde barındıran Wadi Rum, turistik bir yer olmasının yanı sıra tarihi öneme sahip bir yer olma özelliğini de taşıyor. Bunu sağlayan şey ise geçmişte bazı tarihi olaylara şahit olmasıdır.
Wadi Rum ve Arabistanlı Lawrence
Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı’ya karşı Arapları örgütleyip, Osmanlı’yla savaşmaya teşvik eden Prens Faysal Hüseyin, karargah olarak Wadi Rum’u kullanmıştır. Ayriyeten Wadi Rum, Arap Devrimine şahitlik etmiş önemli yerlerden birisi olma özelliğini de taşıyor. Prens Faysal’a Osmanlı’ya karşı olan mücadelesinde ünlü İngiliz ajanı Thomas Edward Lawrence veya daha popüler olan adıyla Arabistanlı Lawrence yardımcı olmuştur.
Arapları Osmanlı’ya karşı kışkırtma görevini başarıyla sürdürüp, onları Osmanlı’ya karşı savaşmaya ikna etmiştir. Arabistanlı Lawrence’ın Wadi Rum’da bulunmuş olması, burayı turistik güzelliğe sahip bir mekan olmanın yanı sıra tarihi bir mekan olmasını da sağlayan etkenlerden biridir. Çünkü bu bölge her yıl, Lawrence’ı merak edip onun izini sürmek isteyen binlerce turisti kendine çekiyor.
Bir İngiliz subayı olan Lawrence, Arap kültürüne olan merakı ve tutkusu nedeniyle bölgeye Arapları Osmanlı’ya karşı ayaklandırmak üzere gönderilmiştir. Burada Osmanlı’ya karşı kışkırttığı mahalli idarecileri destekleyen Lawrence, 1917 ve 1918 yılları arasında Wadi Rum’da kalmıştır.
Birinci Dünya Savaşı sırasında Arapların Osmanlı’ya karşı isyan etmesindeki en önemli sebeplerden birisi olan İngiliz Ajanı Lawrence’ın hikayesinin anlatıldığı ve bir aralar Türkiye’de yasaklanan 1962 yılı yapımı bir film çekilmiştir. Filmin orjinal adı ise ”Lawrence of Arabia”dır. Filmin bazı bölümleri de Wadi Rum’da çekilmiştir.
Bilgeliğin Yedi Sütunu: Arabistanlı Lawrence
Wadi Rum’da güzelliğiyle turistlerin ilgisini çeken bazı kayalara, Birinci Dünya Savaşı’nın önemli şahsiyetlerinden biri olan Lawrence’ın anısına ”Bilgeliğin Yedi Sütunu” ismi verilmiş. Bu isim aynı zamanda Lawrence’ın yazdığı, kendi hayatını anlattığı otobiyografi kitabının adıdır. Bu kitapta Arapların Osmanlı’ya karşı isyan etmesi ve bu isyandaki İngiliz etkisi anlatılıyor. Lawrence’ın notlarını kaybettiği için kitabı üç defa yazmak mecburiyetinde kaldığı da söylenir.