Anzer balının faydaları nelerdir


Anzer Balı Nedir? 

Anzer balı sadece Türkiye’de üretilen ve dünya çapında tanınan, eşi benzeri olmayan bir baldır. Rize’nin İkizdere ilçesinin güneybatısındaki Anzer Yaylası’nda üretildiği için bu adı alır. Ayrıca bölge Çiçekli köy olarak ta tanınır. Yaklaşık 500 adet çiçek özünü taşıyan arıların ürettiği bu bal hastalıklara şifa olarak bilinir. 

Arıların taşıdığı çiçek özlerinin yaklaşık 80 tanesi sadece Anzer Yaylası içerisinde bulunur ki bu balı özel kılan etkenlerin en başında gelir. Haziran ayında çalışmaya başlayan arılar Ağustos ortasında bal yapımını tamamlarlar. Bu bal arılar tarafından çok sınırlı miktarda üretilir. Çok önceden siparişler alındığı için elde kalmaz ve kavanoz içerisine girdiği anda üretim ertesi seneye kadar bitmiş olur. Hiçbir hile karıştırılmadığı için kesinlikle tam doğal bir baldır. 

Faydaları Nelerdir? 

Anzer balının tespit edilen faydaları o kadar çoktur ki bunlara her yapılan araştırma ile yenileri ekleniyor. Bilinen faydaları arasında; halsizliği gidermesi, hazmı kolaylaştırması, hafızayı güçlendirmesi, gelişimi hızlandırması, cinsel gücü arttırması, ağrı ve sancıları gidermesi, cilt bozukluğu ile lekeleri gidermesi, kanser tedavisinde erken teşhiste faydalı olması, bağırsakları düzenleyip, iltihaplanmayı gidermesi ve ameliyat yaralarını iyileştirmesi, akciğer hastalıkları için faydalı olması, bademcik iltihabını yok etmesi…
İştah açması, kalp çarpıntısını gidermesi, damar sertliği ve damar tıkanıklığına iyi gelmesi, beyin hastalıkları, felç ve sinir hastalıklarına fayda sağlaması, ağız yaralarını iyileştirmesi, bağışıklık sistemini düzenlemesi, ishali kesmesi, düşünme yeteneğini arttırması, kabızlığa fayda sağlaması, kalp ve damar hastalıklarını tedavi etmesi… 

Kanı temizlemesi, yumurtalıkları tedavi etmesi, saç dökülmesini engellemesi, Sedef hastalığını tedavi etmesi, sinir sistemini rahatlatması, Prostat için fayda sağlaması, Sarılık, Hepatit B, Hepatit C hastalıklarını tedavi etmesi, mide ülserini tedavi etmesi, kısırlığa fayda sağlaması, öksürüğü gidermesi, metabolizmada dengeyi kurması ve Astım hastalığını tedavi etmesi sayılabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.