Anüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Makat olarak da adlandırılan anüs, sindirim sisteminin son bölümünde yer almakta ve dışkılamanın yapıldığı yerdir. Kadın ve erkeklerde farklı yerlerde bulunan anüs, kadınlarda vajinanın hemen arkasında, erkeklerde ise testis torbalarının arkasında yer almaktadır. Latince halka anlamına gelen anüs sözcüğünden gelmektedir. Dışkıların vücuttan atıldığı yerdir. Anüsün denetimi büzgen kaslar yardımıyla yapılır. Yaklaşık 4 cm uzunluğunda olan anüs, üst kısmı ile rektuma bağlıdır. Üst bölümdeki mukoza tabakası anüs boşluğuna doğru anal kolumn denilen çıkıntılar şeklindedir. Her kolumnda bir atardamar ve bir toplardamar bulunmaktadır. Anüsün iki adet sfinkter denilen büzücü kası bulunmaktadır. Bu kaslar iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Bağırsak kanalı boyunca uzanan düz kas lifleri iç sfinkteri oluşturur. Bu kaslar istem dışı çalışan kaslardır. Dış sfinkter adı verilen ve çizgili kaslardan oluşan ikinci kas sistemi kontrol edilebilen kaslardır. Dış sfinkter kasları dışkılama esnasında anüsü kapalı tutar. Bu kas sistemi zarar gördüğünde kişi dışkısını tutamaz. Vücutta sindirim sistemine alınan besinlerin vücutta kullanılmayan kısmı anüsten dışarı atılmaktadır. Anüs, sinir, kaslar ve damarlardan oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu sistem dışkılama işlevinde görev alır.

Anüs Hastalıkları

Halka şeklinde iki adet açılıp kapanabilen kastan oluşan anüs, kişinin kontrolünde dışkılamasını sağlar. Bu bölgede yer alan aşırı duyarlı sinirler, dışkının sıvı, katı ya da gaz ayrımını yapmaktadır. İnsan hayatı için boşaltım hayati öneme sahiptir. Bu bölgede yaşanan rahatsızlıklar insana psikolojik ve duygusal yönden rahatsızlık verir. Anüs hastalıkları arasında, halk arasında bilinen adıyla basur olan hemoroit, anal fissür, tromboz gibidir. Bu rahatsızlıklar kişinin güncel yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir.

l Basur ya da Hemoroit; anüsün etrafını saran kan damarlarının varis gibi genişlemesiyle oluşan rahatsızlıktır. Hemoroit tedavisi, bazı pomatlar ve antiseptik tozlar ile yapılmaktadır. Çok ileri seviyedeki basurlarda toplardamarlar cerrahi müdahale ile çıkarılır. Ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Dışkıda kanama, yanma ve benzeri belirtilerde hemen bir doktora başvurulmalıdır.
l Anal Fissür; anüs bölgesinde oluşan çok küçük bir çatlak bile insanın güncel yaşamını alt üst etmeye yetmektedir. Erken müdahale ile fissürler hemen iyileşir. Ancak, iyileşmeyen fissürler kronik bir hal alır. Fissür oluşumunun en önemli nedeni kabızlıktır. Bunun dışında, patlama şeklinde ishal, bağırsak enfeksiyonları gibi durumlarda da fissür oluşur. En önemli belirtisi dışkılama sırasında hissedilen ağrıdır. Bunun yanı sıra dışkılama esnasında kanama görülür. Fissür tedavisi koruyucu ve cerrahi olmak üzere iki türlü yapılır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.