Anlık Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anlık Unutma Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Pek çok insanın başına gelebilen bir durum olan anlık unutma, genellikle yaşlılarda görülen bir durum gibi görünse de gençlerde de görülmesi normal bir durum olarak düşünülmelidir. İnsanların yeni bilgiler öğrendiğinde anlık unutma yaşamasının normal olduğu düşünülmektedir. Ancak, anlık unutma durumu günlük yaşamı etkileyecek kadar rahatsız edici bir durum olmaya başladıysa en kısa zamanda bir hekime başvurulmalıdır.

Anlık Unutma Hastalığı Nedir?

Anlık unutma hastalığı normal bir durum gibi görünse de demans hastalığının başlangıcı da olabilir. Bireylerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için daha önce yaşadığı kötü ve üzücü olayları unutması normaldir. Bunları unutmak, yaşamdaki yeni kayıtlar için bellekte yer açılması anlamına gelmektedir. Günlük hayatta unutulan şeylerin yerine yenileri ekleniyorsa, anlık unutmalardan korkmamak gerekir. Bazı durumlarda, kansızlık, yorgunluk, stres, vitamin eksikliği ve tiroit hastalıklarından dolayı unutkanlıklar yaşanmaktadır. Bu durumda anlık unutma hastalığı uygun bir tedavi yöntemi ile giderilebilir. Burada asıl önemli sorun, yaşanan unutkanlık ile birlikte yeni bilgilerin öğrenilememesidir. Günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyecek şekilde yaşanan unutkanlıklar Alzheimer hastalığı olarak düşünülmelidir. Ancak, basit anlık unutkanlıklar Alzheimer hastalığı olarak değerlendirilmemelidir.

Anlık Unutma Nedenleri

Uykusuzluk zihinde karmaşa yaratabilir. Bu nedenle de anlık unutkanlık yaşanabilir. Uyumak, vücudu ve beyni dinlendirir. Uykusuzluk konsantrasyon eksikliği, agresiflik ve unutkanlığa neden olur. Bazı kullanılan ilaçlar da unutkanlığa sebep olur. Antidepresanlar ve tansiyon ilaçları unutkanlığa neden olur. Tiroid hormonunun azlığı da depresyona ve uykusuzluğa neden olur. Alkol tüketiminin çok olması da unutkanlığa sebep olur. Stresli bir yaşam da anlık unutma nedenleri arasındadır. B12 vitamin eksikliği, beyin tümörleri, beyinde pıhtı, yaşlılık, Parkinson, yetersiz beslenme ve vitamin eksikliği de unutkanlık yapar. Adresler karıştırılıyor ve tanıdıkların yüzleri hatırlanmıyorsa, telefon numaraları unutuluyorsa ve cevap alındığı halde sürekli aynı soru soruluyorsa, bilinen yerlerde kaybolmak, kişisel temizlik ve beslenme gibi günlük işleri unutmak durumları varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Anlık Unutma Tedavisi

Anlık unutma tedavisi için sürekli aynı şeyleri yapmak hafızayı yavaşlatır. Bu nedenle, bulmaca çözmek, yabancı dil öğrenmek ve eve gidip gelirken farklı yolları kullanmak hafızayı güçlendirir. Gözlerin ve kulakların iyi olması hafızanın kuvvetli olmasını sağlar. Gözler bozuksa, göz doktoruna gidilmelidir. Kulaklar ağır işitiyorsa kulaklık takılmalıdır. Koku almada bozukluk varsa, doktora gidilmelidir. Koku alma duyusu hafızayı güçlendirir. Dengeli beslenmek, C ve E vitamini almak hafızayı kuvvetlendirir. Not tutmak hafızayı güçlendirir. Masa tenisi oynamak ve bisiklete binmek de hafızayı zinde tutar.