Ani Nefes Darlığına Bağlı Kalp Çarpıntısı Ve Tedavisi

Ani kalp çarpıntısı, hayatının belirli bir döneminde herkesin yaşadığı bir sağlık sorunudur. Genelde psikolojik nedenlerden kaynaklanan ani kalp çarpıntısı, dikkatli şekilde takip edilmeli, tekrarladığı veya uzun sürdüğü zamanlarda altta yatan farklı bir sebebin olabileceği düşünülerek doktora başvurulmalıdır. Ani kalp çarpıntısı, kalbin normalinden daha hızlı atması demektir. Çarpıntı ve buna bağlı nefes darlığı çoğunlukla, ağır aktiviteler ile psikolojik sorunlar nedeniyle meydana gelmektedir.

Ani Kalp Çarpıntısı ve Nefes Darlığının Belirtileri

Ani kalp çarpıntısı ile nefes darlığı, geçici sebeplerden kaynaklanabileceği gibi, önemli kalp rahatsızlıklarının habercisi de olabilir. Psikolojik sebepler, kansızlık, akciğer hastalıkları, koah, kalp yetmezliği, kalp krizi, kalpte ritim bozukluğu, damar hastalıkları ve troid bezi rahatsızlıkları, ani nefes darlığı ile kalp çarpıntısının altında yatan sebeplerdir. Çarpıntıya hangisinin sebep olduğunun bilinmesi oldukça önemlidir. Bu nedenle kişi, süreci iyi takip etmelidir. Altta yatan sebebe göre kalp çarpıntısı;

-Nefes darlığı

-Hızlı nefes alıp verme

-Geçici bilinç kaybı

-Bayılma

-Halsizlik

-Solukluk

-Agresiflik

-Korku

-Titreme gibi belirtileri de beraberinde getirir.

Ani Nefes Darlığı ve Kalp Çarpıntısının Tedavisi

Ani oluşan nefes darlığı ve buna bağlı kalp çarpıntısının tedavisi ilk aşamada bireysel olarak yapılmaktadır. Çoğu zaman psikolojik nedenlerden kaynaklandığından öncelikle bu durumu yaşayan kişi sakin olmalı, şiddetli olarak öksürmeye çalışmalıdır. Rahat bir yere oturarak nefes alışları düzenlenmeye çalışılmalıdır. Belirli bir süre içerisinde geçmeyen ve tekrarlayan çarpıntı, acil tedavi gerektiren bir hastalığın habercisi olabilir. Tıbbi tedavi için öncelikle gereken testlerle hastalığın sebebi belirlenir.

Ani kalp çarpıntısının psikolojik nedenler haricinde en çok karşılaşılan nedeni kansızlıktır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme sebebiyle oluşan kansızlık, kalp çarpıntısına neden olur. Bunun için kişiye özel bir diyet programı ile kan ilaçları verilir. Kalp çarpıntısı, kalp yetmezliğine bağlı olarak da oluşmuş olabilir. Bu durumda, daha ciddi tedavi gerekir. Açık veya kapalı operasyon teknikleri ile çeşitli ilaç tedavileri uygulanır. Akciğer ve troid bezi rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşan kalp çarpıntısı ve nefes darlığı, uygun ilaç tedavisi ve cerrahi tekniklerle tedavi edilir. Onun haricinde, tedavi sürecinde kişinin yaşam tarzı da oldukça önemlidir.

Ani kalp çarpıntısının tedavisi için kişi, beslenmesine dikkat etmeli, yağlı ve hazır yiyeceklerden uzak durmalı, su başta olmak üzere bol sıvı tüketmelidir. Ayrıca, stresli yaşamdan kaçınmalı, ağır aktiviteler yapmamalıdır. Tedavi süreci, doktor, hasta ve hasta yakınları ile iletişim haline yürütülmeli, hasta doktor tarafından yakından takip edilmelidir.