Ani Kulak Tıkanması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak kanalında aniden ortaya çıkan tıkanıklığa ani kulak tıkanması denilmektedir. Çeşitli enfeksiyonlar, kulak kirinin birikmesi ve ani yükseklik değişiklikleri sonucu görülen bu durum sık görülmektedir. Ani kulak tıkanması, boğaz enfeksiyonları, sinüzit, burun akıntısı ve geniz yolundaki tıkanıklıklar sonucu ortaya çıkabilir. Sayılan bu rahatsızlıklar üst solunum yolunda oluştuğundan ve birbirleriyle bağıntılı olduğundan, birini etkileyen rahatsızlık hepsini etkilemektedir.

Ani Kulak Tıkanması Belirtileri

Kulaktan sarı ve soluk renkli bir sıvının gelmesi, kulak içinde basınç hissi ve kulakta hafif dereceli işitme kaybı oluşması ani kulak tıkanması belirtileri arasında öncelikli olarak görülenlerdir. Ani kulak tıkanması durumunda genellikle hafif ağrı olur. Bazen de çok nadir olmakla birlikte şiddetli ağrı olabilir. Ani kulak tıkanması sebebi sinüs yolları ile ilgili ise şiddetli baş ağrısı görülebilir.

Ani Kulak Tıkanması Sebepleri

Kulak kirinin, kulak çubuğu vasıtasıyla temizlenmeye çalışılması, kirin orta kulağa doğru itilmesine ve bir süre sonra da kulağın tıkanmasına sebep olur. Bilinenin aksine kulak kirinin temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Vücut bunu dış kulağa doğru iterek dışarı atılmasını sağlar. Dış kulak yolundaki bu sarı kir bir bez yardımıyla alınmalıdır. Östaki borusunda oluşan alerji ve iltihaplar sebebiyle tıkanıklık oluşur. Bunun sonucu olarak kulak basıncı dengelenemez ve kulak içinde basınç düşer ve vakum oluşur. Bu vakum genizdeki ve sinüslerdeki mukusun orta kulağa akmasına ve kulağın tıkanmasına neden olur. Hava basıncındaki değişimler de ani kulak tıkanmasının sebepleri arasındadır. Ani hava basıncı değişiklikleri östaki borusunun tıkanmasına neden olur. Östaki borusunun tıkanması iç kulak ve dış kulak arasındaki basıncın dengesini bozar. Bu durumda kulak bu basıncı dengeleyebilmek için, kulak zarı iç ve dış kulak arasında bir şişkinlik meydana getirir. Bu durumda kulakta bir doluluk hissi oluşur. Bu sebeplerin yanı sıra birde ikinci derece sebepler vardır. Orta kulakta oluşan bir kist, iç kulağı beyne bağlayan sinirlerde oluşan iyi huylu tümörler, kulak mantarı enfeksiyonları, sinüzit ve burnun ara sıra akarak iç kulak kanalını tıkaması gibi sebepler bunlardandır.

Ani Kulak Tıkanması Tedavisi

Genellikle geçici bir problem olan ani kulak tıkanması, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Birkaç gün içinde geçmeyen ve kulak tıkanıklığının yanı sıra, ağrı ve kulaktan sıvı gelmesi bu duruma eşlik ediyorsa en kısa zamanda bir doktora başvurulmalıdır. Ani kulak tıkanması tedavisi, tıkanıklığın sebebine göre belirlenir. İlk yapılması gereken östaki borusunun açılması ve basıncın hafifletilmesidir. Sakız çiğnemek, esnemek evde yapılabilecek uygulamalardır. Östaki borusunun açılmaması durumunda cerrahi müdahale gerekebilir.