Ani Kalp Çarpıntısı Ve Terleme Belirtileri ve Tedavisi

Ani Kalp Çarpıntısı ve Terleme, Belirtileri ve Tedavisi

Vücudun en önemli organlarından biri olan kalp sürekli çalışarak organların ihtiyacı olan oksijeni kan yoluyla onlara ulaştırmaktadır. Sürekli olarak atan kalp insanlar tarafından hissedilmez. Bazen de kalbin düzensiz ve çok hızlı attığı hissedilir. Genellikle bu durum önemli bir hastalık belirtisi değildir. Ancak, ani kalp çarpıntısı ve terleme aynı anda görülebilir. Bu durum insanın endişeye kapılmasına ve kalp atışlarının daha da hızlı atmasına neden olur. Psikolojik rahatsızlıklar kalp çarpıntısı ile beraber aşırı terlemeye de neden olmaktadır. Kalpte çarpıntı ve terleme genelde düzensiz beslenme ile alakalı bir durumdur. Kafeinin fazla tüketilmesi bazen kalp çarpıntısına neden olabilmektedir. Bazen de kalp dışında bir sebebe dayalı olarak oluşan kalp çarpıntısı vardır. Ani kalp çarpıntısı ve terleme kalp hastalıklarının belirtileri arasında sayılabilir. Ani kalp çarpıntısı ve terlemenin yanı sıra, baş dönmesi, göz kararması, bayılma gibi belirtiler de oluyorsa vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Ani Kalp Çarpıntısı ve Terleme Nedenleri

Asabi olan kişilerde kalp çarpıntısı olabilir ve kişi fenalık geçireceğini düşünür. Bu durumda derin nefes almak için uğraşırlar ve panik ile birlikte ani kalp çarpıntısı ve terleme görülür. Kişide fiziksel stres veya psikolojik stres oluşur. Bu durum beyin tarafından ayırt edilemez. Bu durum kalbe iletilir ve kalbin yüksek tempoda çalışmasını sağlar ve bu da vücutta terlemeye neden olur. Strese bağlı olarak oluşan kalp çarpıntılarında mutlaka bir uzaman doktor tarafından muayene edilmelidir.

Ani Kalp Çarpıntısı ve Terleme Belirtileri

Ani kalp çarpıntısı ve terleme belirtileri arasında, baş dönemsi, baygınlık hissi, mide bulantısı, göğüste oluşan baskılı ağrı, halsizlik, yorgunluk, göz kararması gibi nedenler sayılabilir. Ani kalp çarpıntısı ve terlemenin önlenmesi için mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Ani kalp çarpıntısı ve terleme oluşan kişilerin sakince dik olarak bir yere oturtulması gerekir. Kişinin dinlenmesi sağlanmalıdır ve kalp çarpıntısı geçtikten sonra hiçbir iş yaptırılmamalıdır. Eğer çarpıntı geçmiyorsa en yakın sağlık kuruluşundan bir uzaman desteği alınmalıdır.

Ani Kalp Çarpıntısı ve Terleme Tedavisi

Genellikle psikolojik sorunlara bağlı olarak gelişen ani kalp çarpıntısı ve terleme sorunu yaşayan kişiler paniğe kapılır, strese girer ve endişelenir. Bu durumda terleme ve kalp çarpıntısının şiddeti ve süresi artar. Ani kalp çarpıntısı ve terleme tedavisi için, bu durumda olan bir kişi sakin bir şekilde oturmalıdır. Bu kişiler kahve ve kola gibi kafeinli içeceklerin tüketimine sınır getirmelidirler. Farklı bir hastalığın belirtisi de olabileceğinden mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. Ayrıca kişinin stresten uzak durması sağlanmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.