Angkor Wat Tapınakları, Asya

”Angkor Wat”ismi hafızalara öyle bir kazınmıştır ki Kamboçya deyince ilk akla gelenlerden biri de bu dev tapınak olan şehirdir. Duvardaki ve kulelerdeki süslemelerin çeşitliği ile bilinen tapınakları, Tropikal dev ağaçları ile ele geçiren olarak da bilinir. Tropikal ormanlarının ortalarında yer alan Asya’nın en büyük doğa olan harikalarından biridir.

Angkor vat Tapınağı

Tapınaklar arasında en büyük ve en güzel olarak da bilinir. Tanrı visnu’nun onuruna yapılmış olan Angkor Vat çok muazzam bir şekilde korunmuştur. Bunun nedenine gelecek olursak, Khmerler’in soyundan gelen Kamboçyalılar için bu tapınağın bir hac yeri olmasıdır. 200 hektarlık büyük bir alanı kaplayan bir yapı olduğu için bu tapınağa ”kent tapınak” anlamında ”Angor vat”adı verilmiştir. Çam kozalağı şeklinde kuleleri vardır. Bir kulenin etrafında olup dikdörtgen şekildedir. Hayvan, bitki zarif kız oymalarıyla işlenmiş duvarları resim dokumasıyla kaplanmış gibidir. Angkor dediğimiz zaman aklımıza yüze yakın tapınak, mezar antik kalıntıların bulunduğu 1000km karelik bir alanı ise mutlaka aklımıza getirmemiz gerekir.

Efsaneye Göre Angkor Vat Tapınağı

Denizlerin hakimi, ulu ejder Naga’nın kızı ile Brahman Hintli genci Kavdinya Birlikteliğinden meydana gelir. Bir gün, Kavdinya teknesi ile dolaşırken prensesi görür ve prensesten etkilenip prensese aşık olur. Prensesin babası Naga, kızına evlilik hediyesi olarak egemenliği altında bulunan bütün bölgenin topraklarını verir ve böylece Kambuja Krallığı kurulur.

On ikinci yüzyılda ihtişamlı ve görkemli bir zenginliğe hükmeden Khmer krallarından Suryavarman(1113-1150)tarafından, Hindu tanrısı olarak tarafına Vishnu(Vişnu)adına Angkor Wat inşa edilmiştir. XIII. yüzyılda komşu ülke Tayland’dan gelen saldıralara dayanamayan krallık, XIV. yüzyılda başkenti olan Angkor’dan şimdi de başkent olan Phnam Penh’e taşır. 1858 yılında Fransız olan doğa bilimci Henri Mauhat tarafından keşfedilir. Tüm dünya Angkor’un varlığını Mouhot’un kitabının yayılmasıyla beraber duyar. ‘Görülmeden Ölmez’ diyerek kitabında da Angkor’dan bahseden bilim adamı keşfinden de bir yıl sonra vefat eder.