Andropoz Nasıl Tedavi Edilir

Andropoz Nedir?

Andropoz, ilerleyen yaşlarda kanda erkeklik hormonunun, testosteronun, seviyesinin azalması sonucu açığa çıkan bir hastalıktır. Bu durum “erkek menopozu” olarak adlandırılsa da kadınlarda birden yaşanan ve belirtilerini açıkça gösteren menopoz gibi kendini birden belli etmez. Zamanla yavaş yavaş ilerleyerek etkisini gösteren bir hastalık çeşididir. Erkeklik hormonunun azalması ile kendini belli eden bu durum 50 yaş sınırı ile görülmeye başlar.

Andropozun Belirtileri Nelerdir?

Fiziksel belirtiler: Kilo alma, uyku bozukluğu, ani ateşlenme, vücutta kıllanma azalması, kas ve eklem ağrıları gibi nedenler fiziksel olarak görülecek nedenlerdendir.
Psikolojik belirtiler: Kişinin asabi, gergin ve içine kapanık bir hal alması ve zamanla başlayan halsizlik ve unutkanlık hissi baş gösterir. Genellikle 50 yaş ve üzerinde bu döneme girilmesiyle erkeklerde de huysuzlaşma hali başlamaktadır.

Cinsel belirtiler: Cinsel isteğin yani libidonun düşmesi, ereksiyon sorunları gibi nedenler andropozun cinsel belirtileridir.

Andropoza Girmemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Bu durum erkeklerin yaşamlarını sürdürdükleri belli bir yaş sonrasında yaşamaları gereken kaçınılmaz bir süreçtir. Fakat bu süreci bazı konulara dikkat ederek erteleyebilirler. Dikkat edilmesi gereken hususlar şöyle sıralanabilir:
· Fazla kilolardan kurtulmak için spor yapılmalı ve düzenli yürüyüşler ile hayat kalitesi arttırılmalıdır.
· Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilerek yağlı yiyeceklerden ve fast-food tarzı hazır gıdalardan uzak durulmalıdır.
· Kalp, şeker, kolesterol gibi hastalıklara yakalanmamak adına günlük besin düzenine dikkat edilmeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek konusunda dikkatli davranılmalıdır.
· Kişi sosyal anlamda kendine zaman ayırmalı, sevdikleriyle sosyal etkinliklerde bulunarak kaliteli zamanlar geçirmelidir.
· Uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Andropoz Nasıl Tedavi Edilir?

İlk olarak andropoza neden olan başka bir hastalığının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kolesterol gibi hastalıklardan kaynaklı hormonal düşüklük yaşanıyorsa doktor tedavisi ile terapi uygulanabilir, ağızdan alınacak ilaç tedavilerine başlanabilir.

Ancak andropoz sadece testosteron hormonunun seviyesinin düşmesinden kaynaklı ise bu konuda da hormon tedavisine başlanarak testosteron seviyesi yükseltilebilir. Buna ek olarak ilaç, iğne veya vücuttan uygulanan bant tedavileri uygulanarak hastanın psikolojik açıdan da kendine güven kazanması sağlanabilir.