Anadolu Bank Swift Kodu Kaç

Anadolu Bank Swift Kodu Kaç?
Swift kodu, uluslararası alanda döviz işlemlerinde kullanılan bir terimdir. İşlem güvenliği açısından oldukça önemlidir.
Bankalar arası döviz transferinde kullanılan bu kod için para gönderilecek bankanın Swift kodu, Müşteri hesap numarası, Şube kodu bilinmelidir. Bankaların finansal işbirliği alanında kullandıkları ve güven açısında önem taşıyan Swift kodu ile para transfer işlemleri çok kısa sürelerde yapılmaktadır. Banka operatörlerinin para transferi işlemi sırasında gireceği; karşı bankanın Iban numarası, müşteri numarası, TC kimlik numarası gibi bilgilerin yanı sıra Swift kodu ile finansal kuruluşlar arasında sağlanan özel bir ağ ile çok kolay ve hızlı bir şekilde işlem tamamlanmaktadır, para karşı hesaba iletilmektedir. Swift/BIC kodu sadece yurt dışı ile olan transfer işlemlerinde karşımıza çıkacak ve bilinmesi gereken bir husustur. Dünya çağında her bankanın Swift kodu standarttır.
Anadolubank Swift Kodu
Anadolubank swift kodu; “ANDLTRIS” olarak bilinmektedir. Bu kod ile uluslararası alanda birçok banka ile para transfer işlemleri gerçekleştirilir. Bu kod sayesinde yapılacak para transfer işlemleri belirtilen bankaya ulaşacaktır. Özellikle ithalat ve ihracat ile uğraşan firmalar sürekli para transferleri yaptığından bu kodu çok kullanmaktadırlar. Bu kod ile transfer işlemlerini güvenilir bir şekilde gerçekleştirirler.
Swfit/BIC Kodu Nasıl Oluşturulur?
Dünya çapında geçerliliği olan belli bir kodlama sistemi ile oluşturulmaktadır. (BIC kodu ile Swift kodu aynı anlama gelmektedir.)
· Swift kodu belirleme işlemi şu şekilde olmaktadır;
· Kodun ilk 4 karakteri banko kodunu temsil eder.
· Sonraki 2 karakter ülke kodunu temsil eder. (Türkiye’deki bir banka bu haneleri TR olarak kullanmaktadır.)
· Sonraki 2 karakter bölgesel kodu temsil eder. (Bazı bölgelerde bu kod 3 haneli olabilmektedir.)
· Son 3 karakter ise şube kodunu belirtmektedir.
Swiftt kodu en az 8 haneden oluşmaktadır. Fakat işlem sırasında bu kod 11 haneye kadar sonuna “X” eklenerek tamamlanmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.