Amsterdama Nasıl Gidilir Avrupa

Amsterdam’a Nasıl Gidilir (Avrupa)
Hollanda’nın başkenti ve en önemli liman kentlerinden biri olan Amsterdam, 219,3 km² yüz ölçümü ve 825.000’e yaklaşan nüfusu ile Dünya’da en çok ziyaret edilen şehirler listesinin başlarında yer almaktadır.
Şehrin tarihi 13’üncü yüzyıla kadar dayanmaktadır. Amsterdam özellikle kültür gezisi yapacakların daha çok rağbet ettiği bir şehirdir. Yollarının düz olması misafirlere kısa sürede daha fazla yer gezme kolaylığı sağlamaktadır. şehir dünyadaki birçok ülkede yasaklanan hususların serbest olması nedeniyle “Özgürlükler kenti” olarak da bilinmektedir. Bazı aykırı topluluklar bu yüzden faaliyetlerini ve büyük organizasyonlarını bu şehirde yapmaktadır. Eğlence hayatı açısından da çok çeşitli alternatifler sunan şehirde neredeyse eğlencenin sınırı olmadığı da söylenebilir. Şehir 1500’ün üzerinde sahip olduğu köprüyle aynı zamanda bir su şehridir.
Gezilmesi Önerilen Yerler
Şehrin merkezinde yer alan ve ticaret merkezi kabul edilen Dam meydanı turistlerin cazibe merkezi haline gelmiştir. Dam Meydanı’na çok yakın olan tarihi kiliseler, kraliyet sarayı, müze ve anıtlar da kısa bir sürede gezilebilmektedir. Resim sanatına meraklı olanların kaçırmaması gereken Van Gogh müzesinde, ünlü ressamın başka yerde bulunamayacak sayı ve çeşitte eserleri görülebilmektedir.
Amsterdam’daki köprülerin altından geçen kanallar boyunca yürüyüş yapmak, misafirlere her kanalda ayrı bir kültür ve doğa ziyafeti sunmaktadır. Eğlenmek isteyenler için, her türlü eğlence imkanları sunan mekanlarıyla ünlü Red Light District (kırmızı fener mahallesi) bölgesi uğrayacakları yerlerin başında gelmektedir. Amsterdam’daki çiçek pazarı gezenlerin büyük beğenisini kazanmıştır. Gezi sonrası dinlenip doğayla bütünleşmek isteyenler için ise Vondelpark en uygun yer olarak değerlendirilmektedir.
Ulaşım Ve Konaklama
Şehre İstanbul’dan hava yoluyla 4 saate yakın bir uçuşla ulaşılabilmekte, biraz pahalı da olsa uygun konaklama imkanları bulunmaktadır. Şehir ziyaret edildiğinde dünyaca üne sahip peynir çeşitlerini tatmak mümkün olmaktadır.