Amiloidoz Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır

Bir diğer adıyla; Primer amiloidoz, kemik iliği tarafından üretilip proteinlerin düzensiz bir şekilde organlarda birikmesi ile oluşan bir hastalık türüdür.
Fibröz proteinden oluşan amiloid isimli bir maddenin dil, dalak, karaciğer, böbrekler, kalp dahil olmak üzere doku ve organlarda birikerek ortaya çıkan bir hastalıktır.
Amiloidoza yol açan durumlar; kemik iliği kanseri, ailesel Akdeniz ateşi hastalığı, tüberküloz, ve kronik olarak kemik iltihaplanmaları gibi uzun süreli iltihaplanmalardır. Ayrıca amiloid Alzheimer hastalığında beyinde birikir ve bu küçük amiloid birikimler yaşlanmada gayet normal bir bulgudur.

Amiloidoz Belirtileri Nelerdir?

· Genellikle deride hafifçe kabarık mum gibi lekeler görülür.
· Kalpte birikmesi kalp hızı veya kalp ritminde bozukluk veya kalp yetmezliğine neden olabilir.
· Amiloid birikiminde mide ve bağırsaklar etkilenebilir ve bunun sonucunda diyare gibi semptomlar gelişir ve bu organların iç yüzleri ülserleşir.
· Böbreklerde özellikle amiloidin fazla birikmesi böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Amiloidoz Nasıl Teşhis Edilir?

Amiloidozun teşhisi en kolay idrar tahlilinde tespit edilmektedir. İdrarda görülen protein kaybından yola çıkılarak tespit edilmektedir. Amiloidoz oluştuğu takdirde alınan bir doku parçasının patoloji laboratuvarında araştırılması yapılarak çöken proteinin gösterilmesi ile saptanır. Biyopsi için ise karın cilt atının yağ dokusu, rektumdan bağırsağın uç kısım bölgelerinden örnek alınır.

Amiloidoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Amiloidoz birikimlerini uzaklaştırmanın tedavisi yoktur. Ancak, altına yatan hastalık tedavisi ile sekonder amiloidozun ilerlemesinin durdurulması mümkündür.
Amiloidozun bazı gelişen türlerinden olan sekonder tedavisi örnek verecek olursak; tüberkülozdan nedeni ile oluşmuş olan amiloidoz, tüberkülozun tedavisi ile beraber kaybolur ya da bir diğer yöntemle baskı altında tutularak zamanla iyileşebilir.

Herediter (genetik geçişli) amiloidoz kalıcı olup ve anne veya babadan çocuklara geçmektedir. Hederiler amiloidozun özellikle sindirim sistemi ile alakalı olduğu düşünülmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.