Amed de Balığa Gitmek

Amed’ de Balığa Gitmek
Amed, şehrin de balık tutulması son derece zevkli. Bu şehirde yaşayan insanların birçoğu, balık tutmayı bir fobi olarak görüyor. Tabii ticaret için kullananlarda olabilir. Hava durumunun iyi olması, balık tutmaya gidenler için iyi bir fırsat haline geliyor. Balık tutma saatleri ise çok farklı, insanlar sabahın ilk ışıklarında 6-7 civarı tutmaya başlıyorlar.
Yeteri kadar balık tutabilenler erken geri dönüyor, fakat tutamayanlar ise akşamın geç saatlerine kadar duruyorlar saat 8-9 belki de daha çok geç. Tutmuş oldukları balıkları köprülerden değil, kano (sandal) ile tutuyorlar. Karşılaşılan zorlu balıklara karşı önlemleri almışlar. Kanonun iki tarafında, örümceğin ayaklarına benzeyen 2 adet dengeleyici ağaç bulunmakta. Kullanılan dengeleyicilerin yapımı ise özel, papaya ağaçlarından yapılmış.
Geçim Kaynağı
Geçim kaynağı olan bu balıklar, halkın zorlu yaşam mücadelesinde yardımcı oluyor. Orada yaşayan insanlar, geçim için para bulamayınca mecburen herkesin yaptığı gibi geçimlerini balık tutmakla sağlıyor. Pazarlar da balık satan insanların sayısı bir hayli fazla. Balık tutan insanların yaptığı iş çok zahmetli oluyor, çünkü balıklar yakalandıktan sonra 3 gün tarlalarda buharlaştırılıyor.
Sonrasında ise balıklar ince bir katman halini alıyor. Ardında da toprakla karışmış olan, ham tuzla birlikte özel olarak yapılmış ters konilere yerleştiriliyor. Bambu şekline benzeyen bu konilerde sıkıca bastırılarak yerleştiriliyor. Koninin altında, Hindistan cevizi ağacı gövdeleri bulunmaktadır.
Hindistan cevizi içerisinde biraz bekletildikten sonra, tekrar deniz suyu eklenip tuzu eritip süzülerek koni içerisine yerleştiriliyor. Tropikal güneş sıcaklığı altına yerleştiriliyor, ve tuz kristalleri elde ediliyor. Tuzlardan ayrılmış bir şekilde küçük kutular ve keseler içerisine konup, pazar yerlerinde ve sokaklarda çocuklar turistlere satmak için çaba harcıyor. Yaşamak için durumları çok iyi olmayan aileler, bu şekilde geçimlerini sağlıyorlar.