Amanauz Vadisi ve Sofrudzhu Dağı Dombay, Avrupa

Dombay, Kuzey Kafkasya’da yer alan Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’ne bağlıdır. Karaçay-Çerkes’in güneyinde yer alır. Dünyanın en dağlık kesimlerinden birisidir. Muhteşem bir manzaraya sahiptir. Her neredeyse dağlarla kaplıdır. Bu kadar geniş ve güzel dağlara sahip olması birçok imkânı da beraberinde getiriyor. Kış sporları ve dağ sporlarına ev sahipliği yapıyor. Dağcılık ile ilgilenenler için Dombay inanılmaz bir yer oluyor. Ayrıca yürüyüş, paraşütle atlama, kayak ve tırmanış gibi etkinlikler de yapılıyor.

Rusya’nın en yüksek dağları da burada bulunuyor. Elburz Dağı iki zirveden oluşuyor. 5.642 metre yüksekliğiyle Rusya’nın en zirve yeri oluyor. Dombay dağlarla çevrili vadiden oluşuyor. Bu yerleşim yerinde yaklaşık bin kişi yaşıyor. Dombay merkezden kayak merkezlerine çıkış için teleferikler bulunuyor. Kayak yapmayanlar için de pazar ve küçük tezgahlar bulunuyor. El yapımı ürünler sergileniyor.

Harika Görünümüyle Amanauz Vadisi

Dombay’ın tam ortasından Amanauz nehri geçiyor. Nehir boyunca yürüyüş sporu yapılabilir. Yeşil ağaçlarla kaplı ormanlar ve dağların oluşturduğu muhteşem doğa görenleri fazlasıyla etkiliyor. Ayrıca dağların tepelerinde buzullar bulunuyor. Amanauz Nehri kaynağını 3780 metre yüksekliğe sahip olan Sofrudzhu Dagı’ndan alıyor. Dombay’da bulunan Teberda Tabiat Parkı da gezilmesi gereken harika bir yürüyüş alanı. Tertemiz oksijenli havası, yemyeşil dağları, dik ve derin vadileriyle eşsiz bir güzelliğe sahip. Ayrıca bölgede çok sayıda göl, nehir ve şelaleler bulunuyor.

Dağların Birleştiği Yer Dombay’a Ulaşım

Büyüleyici havası ve etkileyici dağlarıyla Dombay herkesin görmek isteyeceği yerler arasında bulunuyor. Bu güzel yere ulaşım için en iyi yol Kafkasya’nın girişi olan Stavropol’e gitmek. Türk Hava Yollarının haftada 3 gün İstanbul- Stravropol seferleri bulunuyor. Stravropol’den Dombay’a yaklaşık 4 saatte gidebilirsiniz.