Amalfi Kıyısında Romantik Kasaba Positano

Amalfi Kıyısında Romantik Kasaba: Positano
Positano, 9. yüzyılda kurulmuş küçük bir kasabadır. Önemli bir ticaret bölgesiydi. Denizcilikle ilgili kanunlarının çıkarıldığı ilk yerdir. 1268 yılında yağmalanan kasabanın duvarları, kuleleri güçlendirilmiştir. 1343 yılında tsunamiden sonra yerle bir olmuş, 15. yüzyılda Osmanlı korsanları tarafından tekrar zarara uğramıştır. 19. yüzyılda bu küçük kasabadan birçok insan göç etmiştir ve kasaba uzun bir süre sessiz kalmıştır. 1950’li yıllarda birçok sanatçının bu küçük kasabayı ziyaret etmesi ve ünlü bir yazarın yazdığı yazıda bu kasabadan bahsetmesinden sonra ilgi odağı olmuştur.
Positano Yaşamı
Denize paralel dik yamaçta birçok renkli ve taştan yapılmış evler dizilidir. Sokakları uzun ve dardır bizim ülkemizdeki bazı illeri anımsatır ilk gördüğünüzde. Positano manzarası, limon çiçekleri ve yeşil mi yeşil ağaçlarıyla insana huzur ve mutluluk veriyor. Kasabanın romantik bir havasının olduğu her halinden belli oluyor. Positano küçük bir kasaba olduğu için 400-500 arasında insan yaşıyor. Yaz aylarında 5000 kadar turiste ev sahipliği yapan şirin bir kasabadır. Kasabanın ılıman bir havası olduğu için her zaman ziyaret edilebilir ama bize göre Nisan ve Eylül arası ziyaret edebilirsiniz.
Positano Ulaşım Ve Konaklama
Otobüs, tekne ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz. Ayrıca Napoli’den tren ile de ulaşım sağlanıyor. Tren yolculuğundan sonra kısa bir otobüs yolculuğuyla kasabaya varabilirsiniz. Kasabada konaklama yaz aylarında oldukça pahalı ve kalabalık oluyor. Kasabada bulunan birçok otel barok yapısıyla dikkat çekiyor ve konaklama için uygun vaziyettedir. Positano gün batımını izlemek için en uygun yerlerden biridir.
Kasabaya gittiğinizde bir kadeh içeceğinizi alıp manzara karşısında oturup gün batımını, denizi izlemeyi tavsiye ederiz. Kasabanın sokakları, manzarası, huzuru, İtalyan yemeklerinin tadı aklınızın bu tatlı kasabada kalmasına sebep olacaktır. Hiç vakit kaybetmeden kafanızı ve ruhunuzu dinlendirmek istediğiniz anda alın biletinizi bu huzurlu kasabaya gidin ve huzuru, dinginliği yaşamaya bakın. Sevin, yaşayın, dinlenin, mutlu olun.