Alibek Şelalesi Dombay Avrupa

Alibek Şelalesi, Dombay (Avrupa)
Dombay Nerededir?
Kuzey Kafkasya ve Karaçay-Çerkesya Cumhuriyeti sınırlarında yer alan Dombay olağanüstü coğrafyasıyla oldukça dikkat çeken bir yerdir. Dombay’a gidebilmek için bölgeye en yakın havalimanı olan Stavropol Havalimanını tercih edebilirsiniz. Türk hava yollarının Stavropol havalimanına uçuş seferleri mevcuttur. Ayrıca Stavropol’u da gezip görebilirsiniz.
Dombay da farklı yükseklikler de toplamda yaklaşık 25 kilometre uzunluğunda kayak pistlerine sahip ve bu pistler sayesinde dünya standartlarına uygun bir Alp kayağını ziyaretçilerine sunuyor. Bu bölgedeki kayak merkezi kayak sezonunu aralık ayında açıyor ve bu sezon nisan ayına kadar devam ediyor. Birkaç yıl öncesine kadar bazı zamanlarda sezonun haziran ayına kadar uzatıldığı söyleniyor fakat dünya da yaşanan iklim değişiklikleri sebebiyle artık bu kadar uzatılması söz konusu olmuyor. Fakat bölge de kayak dışında da bir çok faaliyet gerçekleştiriliyor.
Coğrafyası sayesinde turistleri her zaman kendine çekmekte başarılı bir bölgedir. Dağların yamaçlarında bulunan şelale, buzulların güzelliği tüm görkemiyle gözleriniz önüne serilecektir. Ayrıca Dombay yolu üzerinde farklı birçok doğa harikası göreceksiniz. Bunlardan biri Dombay’ın 15 kilometre gerisinde bulunan Karagöl ve buraya tam varmadan sapacağınız bir yolun sizi çıkaracağı Gonachkhir nehri. Gonachkhir nehrinden ileri de ise Sovyet turistlerin gözdesi olan Tumanly-Kel yani sisli göl bulunmakta. Zirvelerinde karların olduğu dağlar eteklerine doğru yeşerirken yanında muhteşem bir göl bulunuyor. Burayı ziyaret edip tüm gününüzü piknikle, gölde yüzerek eşsiz manzara eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.
Dombay’da Konaklama
Bölge konaklama açısından turistlere oldukça fazla seçenek sunuyor. Fiyatlar olarak ise isterseniz cebinizi çok yakmayacak daha uygun yerler isterseniz de daha lüks olan oteller mevcut. Bölge de yiyecek olarak genellikle et ve süt ürünleri kullanılıyor bölge halkı sebzeye pek düşkün değil.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.