Alibek Buzulu Teberda Tabiat Parkı, Avrupa

Dombay, Rusya’nın kuzey kesiminde Gürcistan ile sınırdaş el değmemiş harikulade doğaya sahip bir tatil kasabası. 1.200 ile 4.000 metre rakımlara sahip olan bölge çok sayıda şelale barındırmakta ve daima karlı dağları ile kış sporlarının en gözde yerleri arasında bulunmaktadır.

Doyumsuz Muazzam Güzellik

Hayallerden fırlamışçasına güzelliği barındıran şirin vadi Dombay hem yaz hem kış aylarında ziyaretçilerini doğanın tüm şefkati ve konukseverliğiyle ağırlıyor. Kar kalitesi yüksek olan bölgede kayak, snowboard, skibob, kızak ve diğer birçok kış sporunu yapabilme imkânı sunmakta. Sadece kış aylarında değil yaz mevsiminde de birçok güzelliğiyle boy göstermektedir. Eşsiz akarsuları, gölleri ve uçsuz bucaksız ormanları arasında harika bir gezintiyi es geçmeyin.
Teberda Tabiat Parkı tertemiz havası ve kuş cıvıltıları eşliğinde dağ yürüyüşleri yapabileceğiniz doğal güzelliğine doyamayacaksınız. Kampçılar, doğa severler ve doğa fotoğrafçıları için dünyadaki nadir yerler arasında bulunan en ideal gezi alanıdır. Doğa en güzel pozlarıyla onu ölümsüzleştireceğiniz anı beklemekte. 1936 yılında alınan tedbir kararları ile bölge koruma altına alınarak bölgedeki tüm güzelliğin doğal halinde kalması hedeflenmiş ayrıca 1997 yılında UNESCO’nun Koruma Alanları arasında yerini almıştır.

Keşfedilesi Huzur

Bölgenin en geniş buzullarından olan Alibek Buzulunun oluşturduğu muhteşem Alibek Şelalesi herkesi kendisine hayran ediyor. Şelalenin serinliği, mest eden sesi insanı kendinden alıp ömrünce aradığı dinginliğe, huzura kavuşturuyor. Ömre ömür katan bu kadim güzellik görülmeye değer.
Bölgedeki önemli buzullar üzerinde düzenlenen uygun fiyatlı yürüyüş turları ile buzullar üzerinde yapacağınız yürüyüşler ile benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. 1936 yılında alınan tedbir kararları ile bölge koruma altına alınarak bölgedeki tüm güzelliğin doğal halinde kalması hedeflenmiş ayrıca 1997 yılında UNESCO’nun Koruma Alanları arasında yerini almıştır.

Dombay’a gidebilmek için Rusya’nın Stavropol şehrine giderek oradan dilerseniz otobüsle veya dilerseniz şehirden kiraladığınız araçla 9 kilometre mesafedeki kasabaya ulaşabilir, doğanın ihtişamlı görselliğinde unutulmaz keyifli bir tatil yaşayabilirsiniz.