Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı Nedir?

Deriye ve saçlara renk veren melanin pigmentinin vücutta az olması ya da hiç olmaması sonucu Albino hastalığı ortaya çıkar. Tıpta bilinen adı Albinizm olan Albino hastalığı, genetik bir rahatsızlıktır. İnsanlarda olduğu kadar hayvanlarda da görülebilen albino hastalığının en belirgin özelliği derinin, saçların, kaş ve kirpiklerin beyaz olmasıdır.

Albino hastalığının kısmi albino ve tam albino olmak üzere iki türü vardır.

Kısmi Albino hastası olan kişilerin vücudunda melanin maddesi az da olsa üretilmektedir. Bu hastaların cilt ve saç renkleri normal olabilir. Ancak vücudun bazı bölgelerinde çeşitli boyutlarda beyaz lekeler oluşur.

Tam Albinoda vücutta melanin pigmentinin üretimi hiç yoktur. Tam Albino hastalarında, cilt, saçlar ve kirpikler tamamen bembeyazdır.

Albino hastalığı genetik yatkınlığı olan bir sorundur. Bu nedenle anne-babadan birinde veya aile geçmişinde albino hastalığı varsa, doğacak olan bebekte de görülme olasılığı yüksektir.

Albino Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Albino hastalığının ilk göze çarpan belirtisi, cilt ve saç renginin ya tamamen ya da kısmen beyaz olmasıdır. En önemli belirtilerden biri de göz rengindeki değişikliktir. Melanin pigmentinin eksikliği cilt renginin olduğu gibi göz renginin oluşumunu da engeller. Albino hastalarının çoğunluğu mavi gözlüdür. Çok nadir olarak mor ve kırmızı gözlü albinolara da rastlamak mümkündür. Göz yapısındaki bu bozukluktan dolayı albino hastalarının büyük çoğunluğu ciddi görme problemleri yaşarlar. Özellikle güneşli havalarda bu sorun daha da artar. İlerleyen yaşlarda görüş mesafesi yüzde 5 e kadar düşebilir.

Albino hastaları, ciddi görme bozuklukları nedeniyle engelli bireyler olarak tanımlanır.

Albino hastalığının teşhisi ilk olarak göz doktoru tarafından konulur. Kesin teşhis, genetik testler sonucunda ortaya çıkar. Ancak bu testler şu an yurt dışında yapılabilmektedir.

Albino Hastalığı Tedavisi

Albino hastalığıyla ilgili kesin bir tedavi yöntemi ne yazık ki yoktur. Bu nedenle albino hastalarının günlük yaşamlarında belirli kurallara uymaları sağlıkları açısından gereklidir.

-Melanin pigmentinin eksikliğinden dolayı albino hastalarının cildi, diğer insanlara göre daha ince ve hassastır. Bu nedenle, güneş ışınlarının direk teması, bu hastalar için son derece zararlıdır. Güneşli havalarda cilt koruyucu krem kullanmak ve şapka kullanmak konusunda hassas ve dikkatli olmalıdırlar. Güneş ışınlarına maruz kalan albino hastaları, ilerleyen zamanlarda cilt kanserine yakalanma riski taşırlar.

-Albino hastalarının dikkat etmeleri gereken bir başka önemli konuda gözleridir. Güneş ışınlarından gözleri de olumsuz etkilenir. Bu tehlikeye karşı, koyu renk camları olan güneş gözlükleri kullanmaları gereklidir. Aşırı ölçüde görme bozukluğu olan bu hastalar için özel olarak imal edilmiş teleskopik gözlükler mevcuttur. Albino hastaları, gerekirse bu ürünleri kullanarak görme seviyelerini artırabilirler.