Akdenizin Ünlüsü Cari Adası, İtalya, Avrupa

Capri Adasının Tarihi

İtalya’nın gözde tatil yerlerinden biri olan Capri Adası Napoli körfezinin güney kısmında bulunmaktadır. Roma dönemlerinden kalmış olan bu yer oldukça fazla turist ağırlamaktadır. Dünyaca ünlü olan bu yerin etkileyici doğa manzarasının yanı sıra eski imparatorluk döneminden kalma mimari eserleriyle de tanınmaktadır. İtalyanların dinlenme rotasında ilk sıraları alan Capri Adası ünlülerin ve ardından gelen gazetecilerin uğrak yerleri olmuştur.
Adanın asıl ününü duyuran ise Roma İmparatoru Tiberius’tur. İmparatorun buraya gelip beğenmesi ve ardından yaşamının belirli bir kısmını burada geçirmesi Capri Adasını dünyaya duyurmaya yetmiştir. Bu sayede Capri Adasının tüm doğa güzelliklerinin yanı sıra denizinin berraklığı ve eskiden kalma mimari eserlerini tüm dünya öğrenmiştir.

Capri Adasında Gezilecek Yerler

Adanın kendi doğal oluşumundan kaynaklı olan dik yokuşların tepelerin ünü bilinmektedir. Bununla birlikte adada yüzmek için gidilmesi gereken en önemli yerlerden sadece biri olan Marina Piccola mutlaka denenmelidir. Yine adanın kendi oluşum sürecinden kalma mağaraların mağarası olan Mavi mağaranın suyunun saçtığı renk eşsiz güzellikler arasında bulunmaktadır. Adanın dillere destan güzelliğini yaşamak için yaz mevsimi tercih edilmelidir.

Lezzetli Yemekleri Ve Alışverişi İle Ünlü Capri Adası

Capri Adasının balıkçılarının geçmişte dillere destan olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte adada deniz ürünleri ağırlıklı iken spagetti, risotto ve pizza gibi lezzetler bulmak mümkündür. Adanın doğası gereği yetiştirilen limonların likörlerde enfes bir lezzete eşlik ettiği bilinmektedir. Bu lezzet arasından adada en meşhuru Limonçellodur.
Alışverişi ile de ün yapmış olan bu adanın sokaklarında eşsiz bir kaliteyle birlikte şıklık adeta dans etmektedir. Küçük dükkanların dar sokaklarında bulunduğu bu adada magnetler, takılar ve seramikler oldukça ilgi çekicidir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.