Akdeniz İncisi Mersin

Akdeniz İncisi Mersin
Mersin denilince akla gelen ilk şey tantuni oluyor. Tabi ki bu güzel ve güzide ili sadece tantuni ile özdeşleştirmek, diğer mimari yapıtları ve tarihi eserlerine haksızlık yapmak demektir. Birçok ilimize tarihi kalıntı ve yapıtları gezip görmek için gidenlerin, Mersin’i es geçmemeleri, ünlü tarihçiler tarafından bile önerildiği biliniyor. Mersin tarihi ve sahillerinin, ziyaretçilerine çok güzel ve keyifli anları yaşatması, tekrar tercih sebebinizin burası olmasına neden olacaktır.
Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Herhalde Mersin denildiğinde Anamur Çay’ı, en başlarda hafızlar da yer edinir. Anamur Çayında ister soğuk su da serinliğin, isterseniz de balık tutup yemenin keyfine varabilirsiniz. Anamur ilçesin de, Orta Çağ yapıtlarından ender olarak rastlanan Mamure Kalesi ziyaret edilmesi gereken ayrı bir görkemli yapıttır. Kıyı boyu uzanan duvarları, filmler de rastlanılabilen görüntüyü ziyaretçilerine veriyor. Bir başka gidilip görülmesi gereken yer ise Köşek bükü Mağarasıdır. Bu mağara 20.000 yıllık olması ve astım hastalığına iyi gelmesiyle biliniyor.
Yer köprü Şelalesi ve Kız Kalesi
O kadar çok gezilecek yer olmasına rağmen, bu iki yer için ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Yer köprü Şelalesi, Milli Parklar Kanunu çerçevesinde, Tabiat Anıtı kapsamında ziyaretçilere sunuluyor. Toros dağlarının derinliklerin de yer alan bu harika yer, Mersin de gezmek istediğiniz yerlerin en başlarına koyulmasını hak edecek kadar güzelliğe sahip olmasıyla dikkat çekiyor.
Bahsedilmesi gereken diğer bir konu ise 192 metre çevre uzunluğuna sahip olan Kız Kalesi. 8 adet kuleden oluşan bu yapıt 1448 yılında Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından, denizden gelecek saldırılara karşı yapılmıştır. Dağ pazarı kilisesi, Akçakıl koyu, Olba antik koyu, Uzuncaburç kalıntıları, Mezgit kale, Limonlu Çayı, Kanlı divane, Kayacı vadisi, Zeyne türbesi diğer gidilmesi gereken yerler olarak göze çarpıyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.