Akciğer Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer, göğüs boşluğunun hem sağ hem solunda bulunan ve vücudumuzda, sağlıklı bir yaşam için önemli görevleri bulunan organlarımızdan birisidir. Vücuda oksijen alır, karbondioksiti atar ve solunum görevini gerçekleştirir. Görevlerini yerine getirebilmesi için kalple bağlantılı şekilde çalışan akciğerlerde, bazen çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Akciğer rahatsızlıklarının, ciddiyet derecesi değişen birçok çeşidi bulunmaktadır.

Akciğer Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Koah: Daha çok sigara içenlerde görülen koah hastalığının ortaya çıkmasıyla belirtilerini göstermesi, birkaç yıl sürebilir. Sürekli öksürük, hırıltılı nefes alma ve solunum güçlüğü şeklinde kendini gösterir. Bazı durumlarda, sık grip olma, balgam çıkartma ve göğüste ağrı şeklinde görülebilen koah belirtileri, hastalık ilerledikçe şiddetlenir. Baş ağrısı, vücudun çeşitli bölgelerinde ödem, tırnaklarda morarma ve ani kilo kayıpları, hastalığın ilerlediği dönemlerde görülen belirtilerdir. Sigara haricinde, toz, hava kirliliği, çevresel faktörler ve alkol gibi sebepleri vardır. Hastalığın etkili bir tedavi şekli yoktur. İlerlemeyi durdurmak ve hastanın yaşam kalitesini bir nebze arttırmak için bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Akciğer İltihabı: Bazı mikroorganizmalar, akciğerde bulunan hava keselerinin iltihaplanmasına neden olur. Bu durum ise, akciğerlerin fonksiyonlarını kaybetmesine, doğal olarak kana oksijen iletememesinin de sebebidir. İştahsızlık, balgamlı öksürük, ateş, gece terleme, göğüste baskı hissi, solunum zorluğu, dengede durmada zorluk çekme, titreme ve baş ağrısı gibi belirtiler gösterebilir. Akciğer iltihaplanması, bağışıklık sistemi zayıf, aşırı alkol kullanan, böbrek ve kalp rahatsızlığı bulunanlar ile kanser hastalarında sık görülen bir rahatsızlık türüdür. İlaçla ve kişinin yaşam tarzında yapacağı bazı değişikliklerle tedavi edilir. Etkili tedavi şekli, antibiyotik tedavisidir.

Akciğer Kanseri: En tehlikeli akciğer hastalığıdır. Akciğer kanserinde erken teşhis büyük önem taşımaktadır. Geçmeyen ve zaman zaman kanlı öksürük, hırıltılı nefes ve şiddetli göğüs ağrısı, akciğer kanserinin yaygın belirtileridir. İlerleyen dönemde bu belirtilere, sırt ve boyun bölgesine doğru yayılan ağrı, iştahsızlık, kilo kaybı, yorgunluk, parmak uçlarının şeklinin bozulması ve yutmada zorluk gibi belirtiler eklenebilir. Kan tahlilleri, akciğer filmi ve tomografi gibi yöntemlerle teşhis edilen akciğer kanserinin gecikmeden tedavisine başlanması gerekir. Hastalık ilk evrelerindeyse genelde cerrahi operasyon uygulanır. Eğer kanser ilerlemişse, radyoterapi veya kemoterapi yöntemleri kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Akciğer hastalıkları, her açıdan önemli hastalıklardır. Sadece akciğer kanseri değil koah ve akciğer iltihabı da, hayati tehlikesi bulunan ciddi hastalıklardır. Solunumu sağlamakla görevli organ olmasından dolayı, akciğerde oluşan hastalıkların zaman kaybetmeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.