Aidsin İlk Belirtileri Nelerdir

Aidsin İlk Belirtileri Nelerdir?

Edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olarak bilinen aids, belirli bir dönemden beri en korkulan hastalıklardan birisidir. HIV virüsünün sebep olduğu aids, kan yoluyla ya da cinsel yolla bulaşmakta olup, belirtileri en kısa sürede başlamaktadır. HIV virüsünün en büyük tehlikesi, insan vücuduna bulaştığı anda bağışıklık sistemini çökertmesidir.

Bağışıklık sisteminin çökmesi, kişide ani halsizlikle birlikte çeşitli hastalıklara da sebep olmaktadır. Ancak, kişide HIV virüsü bulunması her durumda aids hastalığına işaret etmez, beraberinde şüphe uyandıran belirtiler de varsa, kesin tanı için özel birtakım testler yapılır. Aids hastalığının belirtileri, kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini önemli ölçüde bozacak kadar şiddetlidir.

Aids Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aids 1981 yılından beri, her cins ve yaş grubunu etkileyen bir hastalıktır. İlk olarak ABD’de ortaya çıkan hastalık hızlı bir yayılım göstermiştir.

Halsizlik: Aidsin en sık görülen belirtisi halsizliktir. Halsizlik, kişinin bağışıklık sisteminin çökmesiyle alakalı bir durumdur.

Yüksek Ateş: Her hastalık gibi aidsin de en sık belirtilerinden birisidir yüksek ateş. Her yüksek ateş ve halsizlik aids belirtisi olmasa da, HIV virüsü ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Kızarıklık ve döküntü: Aids hastalığının belirtilerinden birisi olan kızarıklık ve döküntüler tek başına görülebileceği gibi diğer belirtilerle birlikte de görülebilir.

Boğaz ağrısı: Aids hastalığının tüm belirtilerinin sebebi, vücudun bağışıklık sistemin çökmesidir. Bağışıklık sistemi zayıfladıktan sonra, kişi de boğaz ağrısı, eklem ağrıları ya da baş ağrısı görülmesi de normaldir.

Gece terlemeleri: Gece terlemeleri bir dereceye kadar normaldir ancak, gecede iki üç çamaşır değiştirecek boyuttaysa, aids hastalığı ihtimali göz önünde bulundurularak gereken tetkikler yaptırılmalıdır.

Bezeler: HIV virüsünün olumsuz etkilerine bağlı olarak, vücudun çeşitli bölgelerinde bezeler görülmesi aids belirtisi olabilir.

İshal: Aids hastalığının belirli dönemlerinde görülen belirtilerden birisi de ishaldir. İshal, hastalığın genelde ilk zamanlarında ortaya çıkar.

Karaciğer ile dalakta büyüme: Hıv virüs vücuda girerek yayılmaya başladıktan sonra, karaciğer ve dalakta büyümeye sebep olması, sık görülen belirtilerdendir. Bahsedilen belirtilerin görülmesi, kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişilerin vücut yapısı ve sağlık durumlarına göre belirtiler farklılaşabilir. Her belirtinin işaret ettiği tek hastalık aids değildir. Bu nedenle, yukarıdakibelirtilerden bir ya da birkaçı görüldüğünde hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı, emin olmak için gereken muayene ve tahliller yaptırılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.