AIDSin Bulaşma Yolları Nelerdir

AIDS’in Bulaşma Yolları Nelerdir?

AIDS’e neden olan HIV virüsü doğrudan ölüme yol açmasa da bağışıklık sistemini çökerterek, vücudu savunmasız hale getirir ve başka hastalıkların ölümcül etkilerine neden olur. AIDS hastalığı tedavisi olmayan bir hastalık olmakla birlikte, uygulanan tedavi ile bağışıklık sistemi güçlendirilmeye çalışılır.

AIDS Hastalığı Bulaşma İhtimalleri

AIDS hastalığı genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İlişki sırasında korunmasız ve dikkatsiz davranılması hastalığın bulaşmasına davetiye çıkarır. Hastalığa neden olan HIV virüsü hassas bir virüs olduğundan dış ortamda uzun süre yaşayamaz. Hapşırmak, öksürmek, tokalaşmak gibi temaslarla AIDS hastalığı bulaşmaz. Hastalık vücut sıvılarının doğrudan teması ile bulaşır. Sperm veya diğer cinsel sıvılar ile insandan insana bulaşan bir hastalıktır. Ayrıca kan transferi yoluyla ve anneden bebeğe doğum ve emzirme yolu ile bulaşır. Cinsel bölgelerde bulunan genital uçuklar, frengi, bel soğukluğu gibi cinsel hastalıkların yol açtığı yaralar ve doku bozulmaları AIDS hastalığı bulaşma ihtimalleri arasında yer almaktadır.

AIDS Bulaşma Yolları

l Cinsel ilişki yolu ile bulaşma; HIV virüsü genellikle anal, oral ve vajinal seks sırasında bulaşmaktadır. Ayrıca ateşli öpüşme ile de tükürük transferi ile az da olsa bulaşma riski vardır. Ancak bu da diş eti kanaması yoluyla olmaktadır. Dünya üzerinde AIDS hastalığı bulaşma yolları en yaygın olanı heteroseksüel ilişkidir. Korunmasız olarak yapılan vajinal ilişkiye göre korunmasız olarak yapılan anal ilişkide bulaşma oranı daha fazladır. AIDS hastalığı, ayrım yapmaksızın kadın erkek her iki cinste de görülen bir hastalıktır. Cinsel hastalıklar hastalığın bulaşma riskini arttırmaktadır.

l Kan nakli ile bulaşma; özellikle uyuşturucu kullanan bireylerde AIDS hastalığı bulaşma riski daha fazladır. Eskiden kan transferi ile de bulaşmaktaydı. Ancak, gelişen teknoloji ile virüs kanda tespit edilerek ısıtma yöntemiyle yok edilebilmektedir. Kan nakli ile bulaşma günümüzde küçük bir ihtimaldir. Nadiren de sağlık personelinin enfekte olmuş iğnelerle kazara yaralanması sonucu bulaşabilir.

l Anne sütünden bulaşma; enfekte olmuş hamile kadınlarda plasenta yolu ile ve doğumdan sonra emzirme yöntemiyle bebeğe virüsün bulaşma riski çok fazladır. Ancak, doğumdan önce anne ve bebeğe uygulanan ilaç tedavileri ile virüsün bebeğe bulaşması önlenebilmektedir.