Aids Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

AIDS Yaraları, Belirtileri ve Tedavisi

Bulaşıcı bir virüs hastalığı olan AIDS, HIV adı verilen bir virüs tarafından meydana gelmektedir. Hastalığın belirtileri diğer bütün hastalıklarla benzer yönler gösterir. HIV virüsü soğuk algınlığı ve gribin özdeşleştirilmesi gibidir. Ancak, aynı havayı solumak, öksürmek, hapşırmak, sarılmak gibi nedenlerle bulaşmaz. Bu virüs sağlam olan deriden bulaşmaz.

AIDS Yaraları Belirtileri

Hastalık üç farklı yolla bulaşmaktadır. Anal, oral, vajinal her türlü cinsel temasla, kan ve kan ürünlerinin transferi ile ve kan bulaşmış malzemeler ile bulaşır. Hastalığın birincil bulaşma yöntemi cinsel ilişkidir. Cinsel ilişki sonrası Frengi adı verilen cilt lezyonları ortaya çıkar. Lezyonların kaybolmasıyla hastalık sessiz bir döneme girer. Bu dönmeden sonra ya hastalık ömür boyu sessiz kalır ya da üçüncü döneme girer. Frengili biriyle ve cilt lezyonları olan biriyle ilişkiye girmek hastalığın bulaşması için yeterlidir. Frengi hastalığı yıllar sonra çeşitli iç organlarda sorunlara neden olarak yeniden ortaya çıkabilir. Hastalığın bu evresinde en fala etkiyi sinir sistemi görür. Sinir sisteminin yanı sıra kalp, karaciğer ve damarlarda da işlev bozuklukları ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında derideki çatlaklardan AIDS yaraları bulaşır ve ağrılı küçük sivilce kümeleri oluşturur. Daha sonra bu sivilceler birleşerek büyür ve dudak uçuğu görünümünde yaralar oluşur. Bazen kendi kendine iyileşen bu yaralar, hayat boyunca zaman zaman tekrarlayan uçuk ataklarına sebebiyet verir.

AIDS Yaraları Tedavisi

Tıpta yaşanan gelişmelere bağlı olarak HIV virüsü tarafından oluşan yaralar yaklaşık bir haftada iyileşmektedir. Bazı durumlarda başka hastalıklara bağlı olarak yaralar geç iyileşebilir, kabuklanır ya da kapanmaz. AIDS yarasının nerede oluştuğu, ne kadar süredir devam ettiği ve kanama yapıp yapmadığı en önemli kriterlerdendir. Sistemik hastalıklar, cildin damarsal yapısını bozan iç organ hastalıkları, cilt kanserleri, güneşe karşı hassasiyet ve tekrar eden alerjik durumlar iyileşmeyen yaralarla kendini gösterebilir. AIDS yaraları tedavisi ile bağışıklık sistemindeki bozulma engellenir. Daha önceden bozulmuş bağışıklık sistemi de yenilenir. Tedavi, kandaki virüs miktarının belirlenmesi ve bu seviyenin altında tutulması ile yapılır. Ayrıca tedavinin bir başka amacı da bulaştırıcılığının azaltılmasına yöneliktir. Viral tedavi ile düşürüldüğü zaman HIV virüsünün diğer insanlara bulaşma riski yok edilir. Uzun süreli tedavi yöntemleri ile vücudun direnç göstermesi sağlanır ve kandaki virüslü hücreler kontrol altına alınarak yok edilir. Kandaki virüs miktarı azaltılarak diğer organlara bulaşması önlenir. Bu sayede hastalığın ilerleyişi durdurulur.