AIDS Türkiye’de Ne Kadar Yaygın Bir Hastalık?

AIDS Türkiye’de Ne Kadar Yaygın Bir Hastalık?

Bağışıklık sistemini yok ederek birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olan AIDS kronik bir bulaşıcı hastalık türüdür. Dünya genelinde milyonlarca kişi ya AIDS hastalığına yakalanmış ya da hastalık etkeni olan virüsleri vücudunda taşımaktadır. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye genelinde AIDS hastalığına yakalanan kişi sayısı yaklaşık 10.000’e kadar ulaşmıştır. Ancak bu kayıtlara geçen hasta sayısıdır. Uzmanlar çeşitli nedenlerden dolayı muayene olmak istemeyen ya da vücudunda virüs bulunduğu halde hastalığın farkında olamadan yaşayan taşıyıcı insanların sayısının da ciddi derecede fazla olduğunu belirtmektedir.

Ülkemizde HIV virüsü her geçen gün daha da fazla kişiye bulaşmaktadır. Bunun en büyük nedeni insanların hastalık etkenlerine karşı gerekli önlemleri almaması ve HIV virüsüyle ilgili yeterli bilgi birikimine sahip olmamaktır. Hastalığın ilerleyen dönemlerde daha da geniş bir alana yayılmaması için AIDS hakkında toplum bilinçlendirilmelidir. Ayrıca ilişki sırasında kesinlikle korunma sağlanmalı ve en ufak bir şüphede uzman bir doktora muayene olunarak ELISA, anti HIV testi, HIV RNA PCR testi ve P24 antijen testi gibi çeşitli test uygulamaları yapılmalıdır.

Ülkemizde 1985 yılından itibaren görülmeye başlanan AIDS hastalığının günümüzde hızlı bir şekilde daha geniş bir alana yayılmasındaki başlıca faktörlerden birisi de göç trafiğidir. Ülkemizin coğrafi ve ekonomik bakımdan önemli bir konumda olması hem ticari faaliyetler hem de turistik amaçla çok sayıda insanın gelmesine neden olmuştur. Bu da hastalık etkeni virüslerin ülkemize girişini kolaylaştırmaktadır.

Sağlık bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkemizde AIDS hastalığı 25-29 ve 30-34 yaş aralığında daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun en büyük nedeni cinsel deneyim yaşının giderek düşmesidir. Korunmasız ilişki yaşamak, HIV virüsü taşıyan kişilerin kanıyla temas etmek ya da iyi sterilize edilmemiş ameliyat malzemelerinin kullanımı hastalığın sağlıklı bireylere de bulaştırmaktadır. Uzmanlar AIDS hastalığına yakalanmamak için gerekli önlemlerin daha önceden alınması gerektiği konusunda uyarmaktadır. HIV virüsleri vücuda girdiğinde sinsi bir şekilde ilerleyerek bütün vücut fonksiyonlarına zarar verebilmektedir. Son zamanlarda AIDS hastalığıyla ilgili yapılan bilgilendirmeler, yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ve sağlık kurumlarına erişimin kolaylaşması gibi etkenler hastalıkla mücadele konusunda büyük bir kolaylık sağlamaktadır.