AIDS Testi Nasıl Yaptırılır

AIDS Testi Nasıl Yaptırılır?

Hastalığa erken tanı koymak ve tedavi uygulamak adına AIDS testi önem taşımaktadır. Bu testi yaptırmak koruyucu etkiye sahip olmamasına karşın hastalıkla mücadele etmede gerekli bir adımdır.

AIDS testi yapılarak kanda hastalığa karşı gelişmiş olan antikorlar incelenir. Bu antikorlar vücut tarafından yabancı maddelere karşı üretilen bir nevi koruma aracıdır. Kanda HIV yani Human Immunodeficiency Virus bulunması AIDS hastalığının işaretçisi olmaktadır. Bu virüs vücuda girdiğinde bağışıklık sistemine zarar vermekte ve bunun sonucunda hastalığa sebep olmaktadır. AIDS hastalığı ilk olarak 1981 yılında ABD’de görülmüş ve o günden itibaren hastalığı teşhis etmek adına çeşitli yöntemler denenmiştir. Günümüzde yapılan AIDS testi ile hastalığın olup olmadığına karşı sonuç alınabilmektedir.

AIDS Testi Ne Zaman Ve Nasıl Yaptırılmalıdır?

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün kuluçka dönemi iki ile on iki hafta arasındadır. Bu hastalığa tanı koyabilmek için bazı kan testleri yapılmaktadır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra üç ile on iki yıl arasında bulgu vermeme özelliğine sahiptir. Bundan dolayı virüsün vücuda girdiğinden şüphe duyulduğu anda HIV testi yaptırılmalıdır. Testin en doğru sonucu vermesi ortalama on iki hafta sürmektedir.

AIDS İçin Yapılan Testler Nelerdir?

AIDS hastalığı için yapılan testler içerisinde en yaygın olanları p24, Anti – HIV ve combo isimli testlerdir. P24 testi kandaki antijene bakılır. Gerçekleşen şüpheli temastan yaklaşık iki buçuk hafta sonra test yaptırılması gerekmektedir. Bu testin diğerlerine göre maliyeti daha yüksektir.

Anti – HIV testi kesin sonuç vermektedir. Şüpheli temasın gerçekleşmesinin ardından üç haftalık sürenin sonunda elde edilen negatif sonuç değişmez kabul edilmektedir. Bu testte kanda bulunan antikorlara bakılmaktadır.

AIDS testleri arasında yaygın olarak yapılanlardan biri de combo testidir. Combo testi yapılırken hem kanda bulunan antikorlara hem de antijene bakılmaktadır. Anti HIV testinde olduğu gibi şüpheli temastan üç ay sonra elde edilen negatif sonuç geçerli kabul edilmekte ve bu temasından ardından en erken iki hafta sonra test yaptırılmalıdır. Günümüzde en çok güvenilen ve en yaygın kullanılan test combo testi olarak bilinmektedir. Tüm testler için önemli olan nokta testlerin her aşamasının danışman hekim yardımı ile yapılmasıdır.. Bu testlerin hepsinde hasta adı şifrelenmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.