AIDS Tesirini Nasıl Gösterir

AIDS Tesirini Nasıl Gösterir?

Anlamı edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS bulaşıcı hastalık türleri içerisinde en tehlikeli olanlardan birisidir. Hastalık etkeni virüsler vücuda girdikten sonra yavaş bir şekilde yayılarak kan hücrelerine ve diğer dokulara saldırmaya başlar. Kan hücrelerinin yok olmaya başlamasıyla birlikte hücrelere yeterli düzeyde besin ve oksijen gidemez. Bunun sonucunda da bağışıklık sistemi çöker ve kişi hastalıklara daha kolay yakalanır. HIV virüsünün uzun süre boyunca tedavi edilmediği durumlarda ortaya çıkan AIDS hastalığı genellikle korunmasız cinsel ilişki, kan nakli, organ nakli, kan ürünlerinin kullanımı ve iyi dezenfekte edilmemiş ameliyat malzemelerinden bulaşabilmektedir.

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsleri vücuda ilk girdiğinde ortama uyum sağlamak amacıyla hızlı bir adaptasyon sürecine girmektedir. Bu evreden sonra bağışıklık sistemine saldırarak tamamen yok olmasına neden olur. Bunun sonucunda kişi nezle gibi basit hastalıkları bile ağır şekilde geçirmektedir. Cinsiyet ya da yaş ayrımı olmadan herkese bulaşabilen AIDS hastalığında virüsler vücuda ilk girdiğinde herhangi bir belirti görülmemektedir. Bu dönemde virüslerin varlığı sadece kişiye kan testi yapılarak belirlenebilmektedir. Eğer kişi gerekli testleri erken yaptırmazsa hastalığa dair belirtiler yaklaşık 10 yıl gibi uzun bir süre zarfında ortaya çıkar. Bu süre içerisinde kişi taşıyıcı konumunda olduğu için hastalığı diğer sağlıklı bireylere de bulaştırabilmektedir. Hastalık etkeni virüsler vücuda bir kez girdiğinde onlardan tamamen kurtulmak mümkün olmadığı için AIDS hastalığı kişinin ömrü boyunca devam eden kronik bir sağlık problemidir.

Sağlıklı bir bireye AIDS virüsü bulaştıktan sonra 1 ile 6 hafta içerisinde virüsler üreyerek çoğalmaya başlar. Bu dönemde hastada akut enfeksiyonlar oluşabilmektedir. İlerleyen dönemlerde de yüksek ateş, lenf bezlerinde şişme, faranjit, vücudun çeşitli bölümlerinde alerjik reaksiyonlar, kas ağrıları, deri döküntüleri, ishal, eklem ağrıları, şiddetli baş ağrıları, mide bulantısı, pamukçuk, kusma, karaciğer yetmezliği, dalak büyümesi ve baş dönmesi gibi belirtiler görülebilmektedir. Bunun yanında AIDS hastalarında ağız çevresinde uçuk, vücutta yaralar, gece terlemeleri, kırmızı lekeler, kilo kaybı ve sürekli olarak öksürme gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir. Bu tür sağlık problemleri genelde 3-4 hafta içerisinde geçse de bağışıklık sistemi yok olduğu için sürekli olarak tekrarlayabilmektedir.