AIDS Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

AIDS Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Sağlık alanında büyük devrimler yapılmasına rağmen ne yazık ki AIDS tedavisinde çığır açılamamıştır. HIV virüsünü vücuttan silecek bir tedavi yöntemi bulunamaması üzerine HIV virüsünün etkilerini minimuma indirecek ve kutularca hap yutmaktan kurtaracak, bağışıklık sistemini HIV ve AIDS saldırılarından koruyacak tedaviler geliştirilmiştir. Ve bu yolda ilerleyen bilim adamları HIV pozitif hastalarının AIDS olmasını engelleyecek ve AIDS hastalarının yaşam kalitesini iyileştirecek yöntemleri geliştirmede başarı sağlamışlardır. Kullanılan ilaçlar HIV virüsünün vücutta artışını engelleyerek CD4 hücrelerini koruma altında tutmaya olanak sağlamaktadır.

Tedavi aşamasında tedavinin yarıda bırakılmaması gerekmektedir. İstikrarlı bir şekilde tedavinin sürdürülmesi hastanın yaşam süresini uzatacaktır. Doktor kontrolünde mutlaka reçeteli ilaçların belirtildiği dozlarda tüketilmesi sekteye uğramamalıdır. Tedavi süreci boyunca düzenli olarak test yaptırılması vücutta virüsün seyrini kolaylaştıracak ve doktor, hasta ilişkisinde nasıl bir yol izleneceğini gösterecektir. Düzenli olarak yapılacak CD4 + T ve HIV virüsünün ne seviyede olduğunu saptayan HIV RNA PCR testleri mutlaka aksatılmamalıdır. İlaç dozlarını bu test sonuçları belirleyecektir.

Tedavi sürecinde HIV pozitif veya AIDS hastalarının dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların sekteye uğraması, önemsiz görülmesi kişiye ciddi sonuçlar ile dönecektir. HIV virüsünün vücuttan hiçbir zaman çıkmaması tedaviyi ömür boyu uygulama zorunluluğu getirmektedir. Bu nedenle tedavinin bir gün dahi aksaması virüsün artışını sağlayarak hayati sonuçlar doğuracaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekli Hususlar

l
Her bireyin bağışıklık sistemi yapısı farklıdır. Kimisinin daha dirençli olabildiği gibi bir başka kişinin daha zayıftır. Bu farklılık hastalığın seyrini ve tedavi yöntemlerini hatta ilaç dozlarını dahi etkileyebileceği dikkate alınmalıdır.

l
Her bireyde görülen belirtiler ve belirtilerin şiddeti değişebilir. Virüs semptomları bazı kişilerde daha ağır yaşanabilir bu yüzden virüsün vücuttaki seyrini takip aşamasında hassasiyet gösterilmelidir. Gerekli testlerin hiçbir zaman aksamaması gerekmektedir. İlaçların dozunu ve ilaç çeşitlerini test sonuçları belirler.

l
HIV virüsü tespit edilse dahi tedaviye başlama süresi beklenmelidir. Bazı durumlarda doktorlar erkenden tedaviye başlamayı uygun görürken bazı durumlarda ise uygun zaman beklenmektedir. Çünkü bağışıklık sisteminin tedaviye ihtiyaç duyacağı zamanda tedavinin başlaması, vücudun gereksiz bir şekilde ilaç etkilerine maruz kalmasını önleyecektir.

l
AIDS-HIV tedavi aşamasında hamileliğe dikkat edilmelidir. Kişi hamile kaldı ise doktor kontrolünde hamileliğini sürdürmelidir. Doğacak bebeğe HIV bulaşmaması açısından kişinin doktorunu hamileliğinden haberdar etmesi gerekmektedir.

l
İlaçların istikrarlı kullanımı şarttır.