AIDS Tedavisi Nelerdir

AIDS Tedavisi Nelerdir?

AIDS, edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu hayati tehlikesi olan ve HIV (insan bağışıklık eksikliği virüsü)’nün neden olduğu kronik bir hastalıktır. HIV virüsü vücuda girdikten sonra bağışıklık sistemini tahrip ederek vücudun bu hastalığa karşı direncini engellemektedir. Hastalığın bağışıklık sistemini tahrip etmesi yıllar sürebilir. Hastalığın henüz bir çaresi bulunamamıştır. Ancak bazı ilaçlar ile hastalığın seyri yavaşlatılabilmektedir. HIV virüsü, kanda bulunan CD4 hücresini tahribata uğratmaktadır. Bu hücre özel bir kan hücresi olup, vücudun hastalıklara karşı mücadelesinde önemli bir rol oynamaktadır. Virüsün bu hücreleri tahrip etmesiyle bağışıklık sistemi zayıflar ve bir süre sonra çöker. Vücut farklı hastalıklara karşı açık hale gelir. HIV virüsü, genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Bunun yanı sıra kan transferi ve anneden bebeğe doğum ve emzirme yoluyla bulaşabilmektedir.

AIDS Tedavisi

HIV virüsünü tamamen ortadan kaldıran bir tedavi şekli henüz geliştirilememiştir. AIDS tedavisi virüsün gelişmesini ve çoğalmasını kontrol eden ilaçlar ile yapılmaktadır. Bu ilaçlara antiretroviral ilaçlar, bu tedavi yöntemine de antiretroviral tedavi denir. Bun ilaçlar ile yapılan uygulanan tedavi ile HIV virüsünün bulaşmasından itibaren şikâyetlerin başlamasına kadar ki süre uzamıştır. Ayrıca virüsün saldırdığı CD4 hücre sayısı da kanda artmaya başlamıştır. Bu sayede uygulanan yoğun tedavi yöntemi ile hastanın hayat süresi uzatılmıştır. Hastalığın ilk ortaya çıktığı dönemlerde sonu beklenen çaresiz bir hastalıktı. Ancak günümüzde artık ilaçlarla hastalığın gelişimi kontrol altına alınan kronik bir rahatsızlık halini almıştır. AIDS tedavisi ilaç sayısı günden güne artmış ve bu sayede bir ilaç grubunun işe yaramadığı durumda başka bir ilaç grubu kullanılabilmektedir. Ayrıca, ilaçlardaki gelişmeler daha az yan etki için ilaç kullanım sıklığını da azaltmıştır. Bunun yanı sıra, tedavi öncesi yapılan kan testlerinin daha gelişmiş olmasından dolayı, tedavi daha kontrollü yapılabilmektedir.

AIDS Tedavi Sürecine Başlama

Hastalığın tedavisine başlamadan önce, yapılan kan testlerinin sonuçlarına ve kişinin vücudunda görülen semptomlara göre kullanılacak ilaçlar ve tedaviye başlama kararı verilir. HIV pozitif olan bir hastaya tedavi uygulaması kararı hemen verilmeyebilir. Virüs henüz bağışıklık sistemine zarar vermemişse, tedaviye hemen başlanmaz ve uygun bir zaman beklenir. AIDS tedavisi, artan ilaç sayısı ve bilgi birikimi ile daha karmaşık bir hale gelmiştir. Hastanın, hastalık hakkında eğitilmesi çok önemlidir. Tedavinin uygunsuz bir şekilde yapılması virüsün direnç göstermesine neden olmaktadır. Ayrıca kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri vardır. Tüm bu nedenlerle hastaların tedavi öncesinde ve sonrasında eğitimine önem verilmelidir. Tedaviye hastalıkla ilgili şikâyetleri olan hastalardan başlanmalıdır. Herhangi ir şikâyeti olmayan ve kanındaki CD4 hücre sayısı normal seviyede olanların tedavisine başlanmamalı ve rutin aralıklarla testler yapılarak kontrollerine devam edilmelidir. Doktorun tedaviye karar vermesinden sonra, hastaya belirli dozlarda ilaçlar verilecektir. Verilen bu ilaçların doz atlamadan düzenli bir şekilde kullanılması tedavinin başarısı için birini şarttır. Tedavinin etkinliği ilaç kullanımındaki istikrar ile olur. Alınmayan her doz hastalığın çoğalmasına neden olur. Antiretroviral tedavi, vücuttaki HIV virüsünün varlığını azaltmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu tedavi düzenli olarak uygulanırsa, kişiyi yıllar boyu hasta olmaktan koruyacaktır. Düzenli olarak uygulandığı takdirde herhangi bir problem olmadan uygulanabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.