AIDS Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız

AIDS Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

Dünya genelinde AIDS hastası olan ya da vücudunda HIV virüsünü taşıyan milyonlarca kişi vardır ve bu sayı her geçen yıl giderek artmaktadır. Bunun en büyük nedeni hem AIDS’in bulaşıcı bir hastalık olması hem de bu konuda gerekli önlemlerin alınmamasıdır. Hastalık etkeni virüsler uzun yıllar boyunca fark edilmeden insan vücudunda yaşayabilmektedir. Bu süre içerisinde gözle görülür bir belirti oluşmadığı için de kişi kendisinin sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Ancak tedavi sürecine geç kalınırsa ve virüsler vücudun büyük bir bölümüne yayılırsa hastalığın boyutu günlük hayatı alt üst edecek derecede ağırlaşmaktadır. Bu yüzden AIDS’e yakalanmamak için gerekli önlemler zamanında alınmalı ve en ufak bir şüphede hiç vakit kaybedilmeden kan testi yaptırılmalıdır.

AIDS virüsleri vücudu girdikten sonra belirli bir süre ortam şartlarına göre uyum sağlayacağı bir mutasyon geçirme dönemine girer. Yaklaşık 3 hafta sonra soğuk algınlığı, grip ya da baş ağrısı gibi çok fazla dikkat çekmeyen belirtiler ortaya çıkarmaya başlar. Ayrıca bu dönemde yüksek ateş, yorgunluk, boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişlik, mide bulantısı, kilo kaybı, kusma, ishal, vücudun çeşitli bölümlerde yaraların oluşması, kas ve eklem ağrıları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Ancak bu tür belirtiler normal basit dereceli rahatsızlıklara da işaret edebileceği için AIDS hastalığının varlığından kesin olarak bahsedilemez.

Bir kişi kendisinde AIDS hastalığının olduğundan şüpheleniyorsa kesin bir teşhis konulabilmesi için Elisa ve Western Blot gibi bazı test uygulamalarının yapılması gerekir. Bazı hastalarda AIDS’e dair herhangi bir belirti görülmese bile bu testler sonucunda vücutlarında HIV virüsünün varlığı tespit edilebilmektedir. HIV pozitif olarak adlandırılan bu taşıyıcı grubundakiler sağlıklı bireylere hastalığın yayılmasındaki en büyük faktörlerdir. Sağlıklı görünen ancak kanında HIV virüsü bulunan insanların kanıyla temas etmek ya da korunmasız cinsel ilişki yaşmak hastalığın bulaşması için yeterlidir.

İleride pişmanlık yaşamamak adına AIDS hastalığıyla ilgili en ufak bir şüphede test yaptırmak önemli bir konudur. AIDS etkeni virüsleri yok edebilecek bir aşı ya da ilaç bulunmasa da erken teşhis virüslerin daha çok alana yayılmasını engellemektedir. Bunun sonucunda da birçok sağlık probleminin oluşma ihtimali en aza indirgenir.