AIDS Öldürür Mü

AIDS Öldürür Mü?

Çağımızın en büyük hastalıklarından birisi olan AIDS’le ilgili bilinen yanlışlardan birisi de bu hastalığın kişiyi kesin olarak ölüme götüreceğidir. Ancak uzmanların çoğu AIDS hatalığının ölümcül bir özelliğinin bulunmadığını bunun sadece sürekli olarak devam eden bir sağlık problemi olduğunu belirtmektedir. Son zamanlarda tıp alanın yaşanan gelişmelerle birlikte HIV virüsüne karşı bazı ilaç tedavileri uygulanarak hastalığın etkileri büyük ölçüde azaltılabilmektedir. AIDS hastalığında çoğunlukla virüsler değil toplumsal baskı kişiyi ölüme götürmektedir. Ancak her insanın HIV virüsüne yakalanma ihtimalinin olduğu düşünüldüğünde böyle bir baskının oluşması fazlasıyla gereksizdir.

İlk olarak 1982 yılında görülmeye başlanan AIDS virüsüyle birlikte ileri dereceli enfeksiyon hastalıkları ve çeşitli kanser türleri yaygınlaşmaya başladı. HIV virüsüne sahip olan kişiler muayene edildiğinde hepsinin de bağışıklık sistemlerinin çöküntüye uğradığı tespit edilmiştir. İlerleyen dönemlerde bu hastalığa yakalananların sayısının artmasıyla birlikte de hastalık AIDS olarak adlandırılmaya başlamıştır. O dönemlerde birçok insanın hayatını kaybetmesinden dolayı ölümcül bir virüs salgını olarak nitelendirilen AIDS herkesin korkulu rüyası haline gelmiştir. Vücuda girdiğinde 10 yıl gibi uzun bir süre boyunca gelişimini sürdürerek bağışıklık sistemini içten içe yok eden HIV virüsü bütün savunma mekanizmalarını yok eder. Bu aşamadan sonra da bazı enfeksiyon hastalıkları ve kanser türleri oluşmaya başlar. Bu nedenle hastalıkta erken teşhis yapılması tedavi süreci için oldukça önemli bir konudur. Hastalığın varlığı kişide ortaya çıkan belirtilere göre kesin olarak bilinemediği için AIDS hastalığıyla ilgili en ufak bir şüphede hiç vakit kaybedilmeden gerekli testlerin yapılması gerekir.

AIDS hastalığının ilk ortaya çıktığı dönemlerde sadece eşcinsel ilişki sonucunda oluşan bir hastalık gibi görülse de daha sonraki dönemlerde erkek ve bayan arasında yaşanan ilişkilerle de yayıldığı fark edilmiştir. Virüs yaygınlaşmaya başladıkça hastalığa çözüm olması amacıyla birçok ilaç ve aşı üretilmeye başlanmıştır. Bunlar içerisinde ADSI’i tam anlamıyla yok eden herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmasa da bu tür tedavi uygulamaları hastalık belirtilerini hafifleterek kişinin yaşam kalitesini arttırmaktadır. Ayrıca HIV virüslerinin daha çok alana yayılmasını engelleyerek kanser riskini de ortadan kaldırabilmektedir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.